Video Foto Galeri Yazarlar
28.4.2017 - Cuma

ABD'de Ladin kitabının yazarına rekor ceza

Okunma: 2731
GÜNDEM 22 Ağustos 2016 11:34
Videoyu Aç ABD'de Ladin kitabının yazarına rekor ceza

Amerika'da eski bir ABD komando askerinin El-Kaide lideri Usame Bin Ladin'in vurulması ile ilgili yazdığı kitaba rekor ceza verildi.

Türkiye'de bu ve benzerlerle ilgili kitapların yayınlanmasının yasaklanmasını 'basın özgürlüğü engelleniyor' diye eleştiren ABD, hükümete ait gizli bilgilerin yayılması yasağının ihlali gerekçesiyle kitabın yazarı Matt Bissonnette 6,6 milyon dolar para cezası verdi.
 
 
Eski bir ABD komando askerinin El Kaide lideri Usame bin Ladin'in ortadan kaldırılması ile ilgili yazdığı kitap için 6 milyon dolar para cezası ödeyecek.
Rus RIA Novosti ajansı Associated Press ajansını referans göstererek El Kaide kurucusu Usame bin Ladin'in ortadan kaldırılması hakkında bir kitap yazan eski bir ABD komando askerinin, ABD hükümetine ait gizli bilgilerin yayılması yasağının ihlali gerekçesiyle 6,6 milyon dolar para cezası ödeyeceğini bildirdi.
Owen Maru lakabı ile Zor Bir Gün (No Easy Day) adlı kitabi yazan eski asker Matt Bissonnette, dört yıl boyunca yazdığı kitaptan kazandığı tüm parayı ABD hükümetine ödeyecek.
 
 
Türkiye'debu tür veya diğer örgütleri öven kitapların ve terörist başı Öcalan ile ilgili yayınların yasaklanması ile ilgili haberleri her seferinde 'basın özgürlüğü sınırlandırılıyor' diye eleştirmeye çalışan ABD yönetimi, Usama bin Ladin ile ilgili kitabın yazarına ise ağır ceza vererek 'terörizm' konusundaki çifte standardını bir kez daha ortaya koydu. ABD yönetimi söz konusu kitap yayınlanmadan önce yazara ağır baskı uygularken, Bissonnette'nin kitabının yayınlamadan önce ABD Savunma Bakanlığı'na incelenmesi çin sunulması istendi. Yazarın bu talebi olumsuz cevaplaması üzerine ABD yönetimi kitabın yazarına rekor bir para cezası verdi.
El Kaide lideri Usame bin Ladin 2011 yılını Mayıs ayında Pakistan'ın Abbottabad şehri yakınlarında ABD Özel Kuvvetlerce düzenlenen operasyonda vurulmuştu. Ladin'in cesedinin denize atıldığı iddia edilmişti.
Kaynak : Yeni Şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
haberler Adana Oto Kiralama Hatay Araç Kiralama Hatay Oto Kiralama