Video Foto Galeri Yazarlar
28.4.2017 - Cuma

Ban Ki-moon: Kentteki durum mezbahadan kötü

Okunma: 1629
SURİYE 28 Eylül 2016 21:58
Videoyu Aç Ban Ki-moon: Kentteki durum mezbahadan kötü

Suriye'deki kanlı iç savaş birçok kenti harap hale getirdi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Halep'teki durumun tartışıldığı genel kurulda, "Halep'te tahrip gücü yüksek bombalar kullananlar ne yaptığının açık bir şekilde farkında. Onlar savaş suçu işlediğini biliyor." açıklamasını yaptı. Ban, "Kentteki durum mezbahadan kötü" değerlendirmesinde bulundu


BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Halep'teki durumun tartışıldığı genel kurulda, "Halep'te tahrip gücü yüksek bombalar kullananlar ne yaptığının açık bir şekilde farkında. Onlar savaş suçu işlediğini biliyor." açıklamasını yaptı. Ban, "Kentteki durum mezbahadan kötü" değerlendirmesinde bulundu. 

BM Genel Sekreteri, "Mezbaha bile oradaki durumun yanında daha insani kalıyor. Hastaneler, klinikler, ambulanslar, sağlık personeli her saat başı saldırıya uğruyor. İnsan Hakları İçin Tıp Adamları'na göre Halep'teki sağlıkçıların yüzde 95'i kentten kaçmaya zorlandı, tutuklandı ya da öldürüldü. Bu Suriyeli sağlık çalışanlarına açılmış bir savaştır" çıkışını yaptı. 

Reuters Hava'dan görüntüledi

Suriye'de altıncı yılına giren kanlı iç savaş birçok kenti harap hale getirdi. 

Haber ajansı Reuters'ın havadan çektiği görüntüler, bir zamanlar Suriye'nin en büyük ikinci kenti ve ticaret merkezi olan Halep'teki yıkımın boyutunu gözler önüne seriyor.

İç savaştan önce Halep'in nüfusu 4 milyonu aşıyordu. Şehirde sanayi ve ticaret o dönemde zirve yapmıştı. 

2011'de başlayan barışçıl eylemlerin silahlı çatışmalara dönüşmesiyle her şey değişti. 

Muhaliflerin 2012'de kentte bazı mahalleri ele geçirmesinden sonra rejimin bombardımanları başladı. 

Büyük tahribata yol açan rejimin varil bombalı saldırıları kentteki yıkımın boyutunu artırdı.

 


Fotoğraf: Reuters
 

4 bin yıllık Halep'in eski şehri büyük hasar gördü. Kentin simgelerinden Emevi Camii, kale ve sur tahribata maruz kalan çok sayıda tarihi yerlerinden sadece bazıları.

19 Eylül'deki ateşkesin sonra ermesiyle birlikte Suriye rejimi ve Rus uçaklarının yoğunlaştırdığı bombardımanlarda en az 400 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin 106'sı çocuk, 78'i kadın.

Kaynak : Al Jezera

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
haberler Adana Oto Kiralama Hatay Araç Kiralama Hatay Oto Kiralama