Islah Haber "Haber var ıslah eder, haber var ifsat eder"
Bugünkü Haberler
Islah Haber "Haber var ıslah eder, haber var ifsat eder"

YAZARLAR
Doğruhaber ve HÜDAPAR Suriye Olaylarında Neden Sessiz

Doğruhaber ve HÜDAPAR Suriye Olaylarında Neden Sessiz

Huzeyfe SARE/ islahhaber.net

Makaleyi yazmamın amacı tam manada  bir eleştiri düzeyindedir.

Uzun zamandır sevdiğim ve  özellikle Doğu Anadolu bölgesinde İslam’a iyi hizmetlerde bulunmuş Mustazaflar camiası ile aldıkları siyasete girme kararından sonra Mustazaflara karşı sempatimi tamamı ile yitirmiş bulunmaktayım.

Bu ayki makalem uzun zamandır gündemimde olan ama belki Suriye’de yaşananlar hakkında tutumları değişir diye beklediğim Doğruhaber ve HÜDAPAR ‘ın Suriye Olaylarında Neden Sessiz kaldıkları ve Suriye’de yaşanan bunca katliamı neden gündeme taşımadıkları hakkındadır.

Söze edilen yazıda Hüdapar ve Doğruhaber den alıntılar yapılarak analiz edilmiştir.

Hüdapar sitesinde verilen demeçlere bakıldığında sadece Suriye SERÊKANIYÊ’DE YAŞANAN ÇATIŞMALARA DAİR bir demeç göze batmaktadır. Buda Kürt Türk olayları hakkında siyasi bir olay olduğundan gündeme taşınmıştır yoksa orda yaşanan Esed zalimlikleri ile alakalı değildir. Diğer bir demecin başlığına bakıldığında ise Sömürgeci Fransa`ya Kınama adlı demeç göze batmaktadır. İnsanın aklına hemen neden 30 milyon kişinin hakkına giren Esed kınanmadı da Fransa neden kınandı geliyor. Oysaki Suriye’de bir günde  öldürülen insanların sayısı Fransa zulmü altında inleyen Mali’den daha fazladır.

Doğruhaber sitesinin  İslam Dünyasının Son Durumu adlı manşetten verdiği haberde Dünya İslam Coğrafyasında yaşanan sorunları gündem etmesi beni hayli sevindirmiştir.

Yalnız bu haberde bir şeylerin ters gittiği bariz bir şekilde görülmektedir. Haberi okuyan herkes bu haberde taraf tutulduğunu ve  bir şeyin eksik olduğunu mutlaka fark etmiştir. Haberde bazı yerler mesela Patani gibi unutulmuş  olsa da Filistin, Afganistan, Irak , Sudan, Mısır , Libya, Suriye, Myanmar’da Müslümanlara yapılan zulümler anlatılmıştır. Buraya kadar her şey normal, yalnız Suriye’de yaşananların nasıl anlatıldığına bakıldığında ilginç notlar göze batmaktadır. Dikkat edilmesi olan yerleri siyah şekilde işaretliyoruz.  Haberin aslı aynen bu şekilde okuyucularına sunulmuştur.

Suriye: Selahaddin Eyyubi’nin, Muhyiddin-i Arabi’nin yattığı yer… Hz. Hüseyin’in başının bulunduğu, Hz. Peygamberimizin çok sevdiği Hz. Bilal’in yattığı yer… Hz. Eyyüb’ün yattığı yer… Müslümanlar birbirleriyle çatışıyor. Taş üstünde taş bırakmıyorlar. Herkes “biz haklıyız”, diyor. İslam âlimleri katlediliyor. Ülkede şu ana kadar yüz bine yakın kişi katledildi, milyonlar mülteci durumuna düştü. Üç sene önce birlikte yaşayan insanlar birbirine girdiler. Zülüm böyle mi ortadan kaldırılır? Zulmü, insan kanı akıtarak kaldıramazsınız. Her gün patlamaların meydana geldiği Suriye’de hep Müslümanların kanı akıyor.

HABER linki: http://www.dogruhaber.com.tr/Haber/Islam-Dunyasinin-Son-Durumu-80272.html

Bu haberde;

1.Sorun) Haberde İslam âlimleri katlediliyor!!! denilmiştir. Eskinin Alim’i bu zamanın ZALİM’i olan ve Suriye’nin başkenti Şam’ın Mezraa semtindeki İman Camii’nde öğrencilerine ders verdiği sırada meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybeden Ramazan Buti’nin Şehid ilan edilmesi ile sanki Hüdapar-Doğruhaber ekibi Şehidlik mercii kurmuşlar da gelene gidene Şehid ilan ediyorlar gibi gelmektedir. Buti’nin Esed askerleri için  sahabeden farsızdır demesi o güzide pak Sahabe’lere benzetilerek sahabeleri katliamcı ve tecavüzü destekleyen birileri gibi gösteren BUTİ’nin halen Alim ve Şehid olarak görülmesi dikkat çekiyor.

2. Sorun) Haberin devamında Müslümanlar birbirleriyle çatışıyor. Taş üstünde taş bırakmıyorlar. Herkes “biz haklıyız!!! Aslında burada Esed Rejim askeleri, 100 bine yakın insanı katleden , yarım milyon kişinin evlerini terk ederek başka ülkelere sığınmasına vesile olan, bacılara önce tecavüz eden ve sonra boğazlarını kesen Allah azze ve celle nin ruhunu Hz. Ali’de bulan ve Hz. Ali’yi ilah edinen Esed askerlerini “ Müslümanlar birbirleriyle çatışıyor süsü vererek “ Doğruhaber ve Hüdapar aslında Esed askerlerini Müslüman olarak göstermeye çalışmaktadır.

3. Sorun) Zülüm böyle mi ortadan kaldırılır? Zulmü, insan kanı akıtarak kaldıramazsınız demişler. Suriye’de ilk direniş barışçıl gösteriler ile başlamış , Esed Rejim güçleri göstericilerin üstüne ateş ederek ve yakaladıkları sivil halka işkence ve ölümle müdahale ettikten sonra bu direniş silahlı bir cihad’a dönüşmüştür. Herhalde Mustazaf camiası eski dönemlerinde Türkiye Devleti ile silahlı çatışmalara girmiş Hizbullah adlı örgütlerinin eylemlerini hatırlamıyorlar. Kendileri Hizbullah hareketini eskide kaldı diyerek Hüdapar ile bağdaştırmasalar bile bilen biliyor eskiden kan akıtılarak yapılan olayları.

Hüdapar Buti hakkında, İslam âlimlerinden Ramazan el Buti, Suriye’de Şam’da camiye düzenlenen bir intihar saldırısında o an camide olan onlarca Müslümanla beraber şehid edildi. Allah’u Teâlâ kendisine ve saldırıda şehid düşen bütün Müslümanlara rahmet etsin, taksiratlarını affetsin diye demeç vermişti.

Geçen Dicle Üniversitesinde Hüdapar sırf kendileri ile alakalı yaşanan olaylar ile ilgili Doğruhabere bir sürü manşet haber yaparken, öyleki dicle üniversitesinde yaşanan olaylarda karşı zihniyete sahip olan insanların kimseye, lider kabul ettiği şahsın resmini ilah diye secde ettirmediği halde, Esed askerleri Esedin resmine secde ettirirken bunlar müslümanmı oluyorlar? Sizce bunda bir çelişki yokmudur.  Suriye’de her gün yaşanan katliamlara göz yumması aksine İslami hassasiyeti olmayan haber sitelerinin bile Suriye haberlerini manşetten vermesi beni hayli düşündürüyor.

Ayrıca Hüdapar Suriye konusunda Müslüman Müslümanla savaşıyor diye yine ayrı bir demeç vermiş  Buti’yi şehid ilan etmiş ama yazık ki aynı Hüdapar bu hassasiyeti Zalim ve Katil Esed yönetimi altında öldürülen, yurtlarından sürülen, tecavüze uğrayanlar için Esed ve Rejim güçlerini eleştirmemesi çok dikkat çekmiştir.

Rabbim inşAllah Müslümanları İslami konularda feraset ve basiret sahibi  eylesin ve  İslami birlik ve dirlik çatısında toplasın. AMİN 03.05.2013

YORUMLARDA ANLAŞILAN KONULARA İLİŞKİN OKUYUCULARIMIZA DUYURULUR: Makalemde adı geçen cemaatin Doğu Anadolu bölgesinde İslam’a iyi hizmetlerde bulunmuş olmasına rağmen siyasete girmesiyle bu hassasiyetini kaybetmesini eleştirmişimdir. Yoksa Doğruhaber ve HÜDAPAR Suriye’de Esed veya Muhaliflere neden yardım ediyor veya etmiyor  diye birşey algılanmasın. Başından beri anlattığım ve makalemde bahsetmediğim halde okuyucuların görmek istemeyip Suriye’de yaşanılan Abd İsrail teşeronu bir cihad olurmu mantığıyla yaklaşmaları ilginçtir. Bu makalede anlatılmak istenen Suriye’de bunca vahşet yaşanmışken Esed Rejimi veya direnişçileri bir yere bırakıp, orada yapılan sivil katliamı neden Hüdapar ve Doğruhaber in gündem etmemesidir. Suriye’de yaşanan katliama neden sessiz kalmasıdır. Makalenin hiçbir yerinde Suriye’de cihadına neden desteklemiyorlar diye bir yazı yoktur. Okuyucuların işine gelen istediği yeri alıp farklı anlayıp yorum katması bir hayli ilginçtir. Makalenin başlığı Doğruhaber ve HÜDAPAR Suriye Olaylarında Neden Sessiz

Makaleyi okumadan  cemaati sanki kötülemiş gibi,  okuyucular hemen yorumlarında konuyu anlamadan savunma moduna geçmiştir.İslami hassasiyeti bulunan bu camiayı kötülemekten ziyade burada neden sessiz olduğunu tatlı birşekilde eleştirmiş ve gereken hassasiyeti karşı taraftan beklemek için yazılmıştır. Huzeyfe SARE

 


Doğruhaber ve HÜDAPAR Suriye Olaylarında Neden Sessiz Yazısına 27 Yorum Yapıldı

Yukarı Geri Ana Sayfa