Video Foto Galeri Yazarlar
29.4.2017 - Cumartesi

Halep'ten çıkan olmadı (video)

Okunma: 7008
SURİYE 5 Kasım 2016 17:12
Videoyu Aç Halep'ten çıkan olmadı (video)

Koridorlar açtığını iddia eden Rusya, Halep’in doğusunda Cuma günü 10 saatlik sözde ateşkes ilan etti. Ancak hiçbir sivil ya da silahlı militan bölgeden çıkmadı.

Rusya’nın muhaliflerin kontrolündeki Halep’in doğusunda ilan ettiği 10 saatlik insani mola Cuma günü saat 09:00 itibariyle yürürlüğe girdi. Rusya Savunma Bakanlığı, sivillerin Halep’ten çıkması için 6, silahlı kişilerin çıkışı için ise 2 koridor açtığını söyledi. Ancak Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre hiçbir sivil ya da silahlı militan bölgeden çıkmadı.

Halep Medya Merkezi, yayımladığı videoyla, iç savaştan önce Suriye'nin ticaret merkezi olan Halep’in doğusunun perişan hâlini ortaya koydu.

Rusya daha önce de benzer şekilde muhaliflerin denetimindeki Halep bölgelerinde ateşkes ve 'güvenli koridorlar' uygulamıştı. O zamanlarda da Moskova'nın ve rejimin beklentisini karşılayacak sayıda sivil ya da silahlı mücahidler, muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri terk etmemişti.

Rusya'nın bir uçak gemisini Suriye'ye göndermesiyle Moskova'nın Halep'te büyük bir askeri operasyon yürütmesi beklentisi arttı. Bu beklentiler çerçevesinde ateşkesin son uygulama olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak : Al Jazeera

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
haberler Adana Oto Kiralama Hatay Araç Kiralama Hatay Oto Kiralama