Video Foto Galeri Yazarlar
27.4.2017 - Perşembe

Halep'ten tahliye edilenlerin sayısı 37 bin 500'e ulaştı

Okunma: 2617
SURİYE 20 Aralık 2016 14:55
Videoyu Aç Halep'ten tahliye edilenlerin sayısı 37 bin 500'e ulaştı

Suriye'nin Halep kentinden tahliye edilenlerin sayısının 37 bin 500'e ulaştığını açıklandı

Suriye'nin Halep kentinde tahliyeler devam ediyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Halep'ten tahliye edilenlerin sayısının 37 bin 500 olduğunu duyurdu.

Çavuşoğlu Twitter'dan yaptığı açıklamada yarına kadar bütün tahliyelerin tamamlanmasının hedeflendiğini belirtti. 

ŞAM YÖNETİMİNDEN "DERHAL HALEP'İ TERKEDİN" ÇAĞRISI

Suriye'de muhaliflerin kuşatmasında ve Hizbullah kontrolündeki bulunan Fua ile Kefreya beldelerinden çıkan tahliye konvoyu, Batı Halep'te rejim güçlerinin kontrolünde olan bölgeye ulaştı. Doğu Halep'in Amerriye bölgesinde tahliye edilmeyi bekleyen sivillerin olduğu belirtiliyor.. Şam yönetimi ise Halep'te kalan muhaliflerin kenti derhal terk etmesi çağrısında bulundu.

SURİYE ORDUSU MUHALİFLERİN KONTROLÜNDEKİ BÖLGELERE GİRECEK

Hizbullah, Suriye ordusunun Halep'te muhaliflerin kontrolündeki son bölgelere bugün gireceğini duyurdu. Şii köyleri Fua ve Kefraya ile eş zamanlı olarak Halep'teki tahliyelerin tamamlanması öngörülüyordu. İkinci aşamada ise Lübnan sınırındaki Medaya ve Zabadani kasabalarından bin 500 sivilin tahliyesi bekleniyor.

20 BM GÖZLEMCİSİ DAHA GİDECEK

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Halep'teki tahliye işlemlerinin BM gözlemcilerince denetlenmesi kararı almıştı. BM'den yapılan açıklamayla Şam yönetiminin Halep'e 20 BM gözlemcisinin daha gönderilmesine izin verdiği bildirildi. BM'den yapılan açıklamayla gidecek gözlemcilerle beraber Halep'te bulunan uluslararası çalışanların sayısının 3 katına çıkacağı belirtildi. Görevliler, tahliyenin gözlenmesi ve değerlendirilmesini üstlenecek. 

Kaynak : dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
haberler Adana Oto Kiralama Hatay Araç Kiralama Hatay Oto Kiralama