Video Foto Galeri Yazarlar
29.4.2017 - Cumartesi

Haşdi Şabi: Suriye'ye gireceğiz

Okunma: 3681
IRAK 30 Ekim 2016 13:10
Videoyu Aç Haşdi Şabi: Suriye'ye gireceğiz

İran destekli Haşdi Şabilerin başkanı Falih Feyyad, Musul'dan sonra Suriye'ye gireceklerini açıkladı. Feyyad, "Suriye ve Irak toprakları iç içe.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Haşdi Şabi Heyeti Başkanı Falih Feyyad, İŞİD'i takip ve kovmak (!!!) amacıyla Irak'tan sonra Suriye topraklarına girmek zorunda kalınabileceğini savundu.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı ve Haşdi Şabi Heyeti Başkanı Falih Feyyad, Musul'un sonra Irak güçlerinin İŞİD'i takip ve kovmak amacıyla Suriye topraklarına girmek zorunda kalabileceğini iddia etti.

Feyyad, Necef'teki El-Alemeyn Lisansüstü Eğitim Enstitüsü'nde düzenlenen "Musul'un Kurtuluşunun Ardından Güvenlik Sorunları" isimli sempozyumda konuştu.

İran tarafından desteklenen Şii Haşdi Şabi gruplarının, Musul'un kuzeyindeki Sincar (Şengal) bölgesinden Türkmen kenti Tel Afer'e doğru harekete geçmek için terör örgütü PKK ile işbirliği yaptığı ortaya çıkmıştı. Askeri kaynaklar, Haşdi Şabi gruplarının Sincar'dan geçişini terör örgütü PKK'nın koordine ettiğini belirtiyor.

Musul'a az kaldı
Musul operasyonunda ilerleme kaydedildiğini belirten Feyyad, "Irak emniyet güçleri Musul çevresindeki köyleri kontrol altına alıyor. Operasyonda somut ilerleme kaydedildi ve kente ulaşılmasına az bir mesafe kaldı." dedi.

Feyyad, ayrıca Irak'ın Suriye'yle geniş bir sınır hattına sahip olduğuna dikkati çekerek, "Suriye ve Irak toprakları iç içe. Musul'un sonra İŞİD'i takip ve kovmak için Suriye'ye girmek zorunda kalabiliriz." iddiasında bulundu.

Feyyad, İran'ın İŞİD'le savaşında Irak'a yardımcı olduğunu ve İŞİD'in sadece Irak'ta yenilgiye uğratılabileceğini ifade etti.
Kaynak : yeni şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
haberler Adana Oto Kiralama Hatay Araç Kiralama Hatay Oto Kiralama