Islah Haber "Haber var ıslah eder, haber var ifsat eder"
Bugünkü Haberler
FİLİSTİN
 • Bu saldırı taktiğini ilk defa izleyeceksiniz! (Video)
  Bu saldırı taktiğini ilk defa izleyeceksiniz! (Video)
 • Hamas birliklerinin İsrail’e sızdığı an! (Video)
  Hamas birliklerinin İsrail’e sızdığı an! (Video)
 • Hamas istişhad saldırılarına başladı!
  Hamas istişhad saldırılarına başladı!
 • Enkaz altındaki Filistinli bebeğin Yarabbi feryadı
  Enkaz altındaki Filistinli bebeğin Yarabbi feryadı
 • İsrailli üst düzey subay öldürüldü!
  İsrailli üst düzey subay öldürüldü!
 • Enkaz altında kalan kadının kurtarılma anı kamerada İZLE
  Enkaz altında kalan kadının kurtarılma anı kamerada İZLE
 • Gazze’de ailesini arayan genci, İsrail’in keskin nişancıları vurdu
  Gazze’de ailesini arayan genci, İsrail’in keskin nişancıları vurdu
 • Gazze’de şehid sayısı 573′e yükseldi
  Gazze’de şehid sayısı 573′e yükseldi
 • 5 İsrail askeri daha öldürüldü! Sayı 45′e yükseldi (Video)
  5 İsrail askeri daha öldürüldü! Sayı 45′e yükseldi (Video)
 • Kassam: Gazze’de 10 İsrail Askerini Öldürdük
  Kassam: Gazze’de 10 İsrail Askerini Öldürdük
Islah Haber "Haber var ıslah eder, haber var ifsat eder"
Islah Haber "Haber var ıslah eder, haber var ifsat eder"
YAZARLAR
RÖPORTAJ
 • Gülen’e dair korkunç iddialar…
  Gülen’e dair korkunç iddialar…
 • Şahımerdan Hoca ile “İlim ve Alim” üzerine söyleşi
  Şahımerdan Hoca ile “İlim ve Alim” üzerine söyleşi
 • Şahımerdan Sarı Anlatıyor: Diyalog ve Hoşgörü Tuzağı
  Şahımerdan Sarı Anlatıyor: Diyalog ve Hoşgörü Tuzağı
 • Şahımerdan Sarı, Gülen Çetesinin Kendilerine Yönelik Yürüttüğü Linçi Anlatıyor
  Şahımerdan Sarı, Gülen Çetesinin Kendilerine Yönelik Yürüttüğü Linçi Anlatıyor
 • Suriyeli alimlerden çağrı: Çocuklarımız açlıktan ölüyor
  Suriyeli alimlerden çağrı: Çocuklarımız açlıktan ölüyor
 • Şahımerdan Sarı Hoca İle Gündeme Dair Söyleşi (2)
  Şahımerdan Sarı Hoca İle Gündeme Dair Söyleşi (2)
 • Salih mirzabeyoğlu: Zalim olmaktansa, Mazlûm olmayı tercih ederim
  Salih mirzabeyoğlu: Zalim olmaktansa, Mazlûm olmayı tercih ederim
 • İran İslami duygularla değil; mezhebi duygularla hareket ediyor
  İran İslami duygularla değil; mezhebi duygularla hareket ediyor
 • Mirzabeyoğlu İle 15. Tutsaklık Yılında Röportaj
  Mirzabeyoğlu İle 15. Tutsaklık Yılında Röportaj
 • Hamas, El-Fetih Uzlaşısı Bir Tuzak Olabilir mi?
  Hamas, El-Fetih Uzlaşısı Bir Tuzak Olabilir mi?
İran’ın Üç Silahı Muta, Humus ve Takiyye
İran’ın Üç Silahı Muta, Humus ve Takiyye
Zaman gazetesi yazarı Ali Ünal İran, İsrail, ABD arasındaki ‘Hadiseleri doğru okumada gerçekler göz ardı edilmemeli’ diyerek ‘İran—İsrail düşmanlığı, sadece karşılıklı olarak iktidarların tekerleklerine yağ sürmekle kalmıyor, İsrail’in etrafındaki Batılı...
21 Ekim 2013 10:29
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 1.273 kez Okundu

Zaman gazetesi yazarı Ali Ünal İran, İsrail, ABD arasındaki ‘Hadiseleri doğru okumada gerçekler göz ardı edilmemeli’ diyerek ‘İran—İsrail düşmanlığı, sadece karşılıklı olarak iktidarların tekerleklerine yağ sürmekle kalmıyor, İsrail’in etrafındaki Batılı koruma ve yardım duvarını sürekli güçlendirdiği gibi, İran’a da İslâm dünyasındaki Müslüman kitleler nezdinde prestij sağlıyor.’ diye yazdı.

Ali Ünal’ın Zaman gazetesindeki “İsrail ve İran’ın üç silahı” başlıklı (21 Ekim 2013) başlıklı yazısının bir kısmı şöyle:

İsrail ve İran’ın üç silahı

26.08.2012 tarihli Haaretz gazetesinde Aner Shalev imzalı, genelde dünyada, özelde “Ortadoğu”da olup bitenleri anlamamıza yarayacak çok güzel bir makale yayımlandı. ‘İsrail ve İran: Ebedî Müttefikler’ başlığını taşıyan makalede Shalev, özetle şöyle diyor:

“İran, İsrail’e ölesiye muhtaç. İsrail olmasa, İran onu icat eder. Bundan dolayı da, İran için İsrail daha uzun yıllar yaşamalıdır. Ayetullahların rejiminin İsrail karşıtı çılgın retoriği kitleleri asıl meselelerinden uzaklaştırıyor. Nefret, daima rejimleri güçlendiren birleştirici bir güç olmuştur. İçeride gerilimi düşürmek için şeytanlaştırılmış haricî bir düşman gibisi olamaz. İran, bunu bütün beklentilerin üstünde olarak başarıyor. İsrail, İran’a yardım ediyor. İran’a saldırının eli kulağında olduğu tehditleri, Ayetullahların rejiminin tekerleklerini yağlıyor. Diğer yandan, İsrail de ölesiye İran’a muhtaç. İran olmasa, İsrail onu icat eder. İran, İsrail için daima var olmalıdır. Nefret ve düşmanlık söylemleri, bilhassa sağcı iktidarlar için etkili kontrol mekanizmaları olmuştur. Netanyahu’nun İran karşıtı çılgın retoriği, kitlelerin dikkatini asıl problemlerinden uzaklaştırmaktadır. İran’ın İsrail’i tehditleri, Netanyahu hükümetinin tekerleklerini yağlıyor.”

Evet, zahirdeki İran–İsrail düşmanlığı, sadece karşılıklı olarak iktidarların tekerleklerine yağ sürmekle kalmıyor, İsrail’in etrafındaki Batılı koruma ve yardım duvarını sürekli güçlendirdiği gibi, İran’a da İslâm dünyasındaki Müslüman kitleler nezdinde prestij sağlıyor. ABD ve İsrail karşıtlığı üzerine kurulu bir retorik, müthiş prim yapıyor İslâm dünyasında. Kitleler, arkada ne olup bittiğini bilmedikleri için bu primin ağlarına takılıp sürüklenebiliyor ve retorikteki karşıtlık, değerlendirmelerde en önemli ölçü haline geliyor.

İran, ABD’nin BOP veya GOP projesi uygulamalarından da hiçbir zarar görmeyip, hattâ en fazla istifade eden ülke. İslâm dünyası, etnik ayrılıkların yanı sıra mezhep temelinde bölünüyor ve bir Şiî hançeri, Afganistan–Pakistan hattından şimdilik Akdeniz’e kadar girmiş durumda.

İran’ın silahları, sadece retorikteki ABD ve İsrail karşıtlığından ibaret değil. İran’ın üç önemli silahı daha var: Muta, humus ve takiyye. Muta, ne yazık ki, gayr-ı meşrû cinsel münasebete giydirilen bir meşruluk kılıfı. Humus, (Sünnî) İslâm’da madenler gibi yerden çıkarılan maddelerden verilen zekât ve harp ganimetlerinden Allah Rasûlü’nün, devlet başkanının hissesine düşen 5’te 1’lik miktarı ifade ediyor. Fakat Şiîlikteki humusun kapsamı çok daha geniş. Bir zaman, Türkiye’yi darü’l-harp gören bazıları, bundan dolayı, sanki devlet, çalışarak elde ettiği özel geliri olan bir şahısmış ve onun malı aslında bütün kamunun malı değilmiş gibi, devlet malından almayı helâl addederdi. Humus da, bunun gibi, pek çok yolsuzluğa, devlet ve kamu malını kullanmada farklı davranmalara gerekçe oluşturabiliyor. Takıyyeye gelince: Şiîlik’te takıyye bir esastır; İmam Cafer Sadık Hazretleri’ne atfen, “Takıyyesi olmayanın dini yoktur.” inancı hakimdir. Takıyye öyle kullanılır ki, meselâ Hz. Ali Efendimiz’in ilk üç halife hazretlerine biatı, Hz. Ömer’e kızını vermesi, oğullarından ikisinin isminin Ömer ve Osman, birisinin künyesinin Ebu Bekir olması, muta için haramdır demesi, hep takıyyeye hamledilir. Dolayısıyla takıyye, yalanın, aldatmanın, Kur’an’da şiddetle men edilen, söylenenin tersinin yapılması ve yapılanın tersinin söylenmesinin hem de dinen gerekli kılıfıdır.

Hadiseleri doğru okumada bu gerçekler göz ardı edilmemeli.UYARI DIKKAT:
Herhangi bir unsurun (haberin/resmin/görüntünün) diğer bir internet sitesinde yayınlaması ANCAK Kaynak: islahhaber.net yazısı verilerek mümkündür.

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. "Hakaret, tekfir, aşağılayıcı, yalan, iftira, reklam veya reklamsız herhangi bir linke izin verilmemektedir. Her yorumun onaylanması zorunluluğu bulunmamaklatadır. Haber ve köşe yazıları hakkında yorum yapmadan önce, Topluluk Kuralları'nı okumanızı tavsiye ederiz.

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa