Video Foto Galeri Yazarlar
19.8.2017 - Cumartesi

Rusya:"Suriye'de Türkiye ile ortak eylem yapabiliriz"

Okunma: 2936
SURİYE 29 Eylül 2016 15:00
Videoyu Aç Rusya:"Suriye'de Türkiye ile ortak eylem yapabiliriz"

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Suriye'ye ilişkin yaptığı açıklamada, "Suriye konusunda Türkiye ile işbirliği yapıp ortak hareket edebiliriz" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Türkiye'deki darbe girişimi ardından takındıkları tutumla 'Kişisel bir destek değil, uluslararası bir hukuk gereğini yerine getirdiklerini" söyledi. Zaharov, Rusya'nın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından takındıkları tutuma ilişkin, "Bu, hoşumuza giden ya da gitmeyen bir insana kişisel destek verme meselesi değil. Dış politikayı üzerine kurduğumuz bir prensip var: uluslararası hukuka uymak ve BM'nin temel prensiplerini izlemek" dedi. 15 Temmuz döneminde 'anayasal düzen, meşruiyet ve yasal olarak seçilmiş hükümeti' desteklediklerini kaydeden Zaharova, şunları söyledi:

"Zira bu, sadece bir ülke içinde değil bölgede de istikrarın korunmasının temelidir. Tüm süreçlerin birbirlerini nasıl etkileyebildiği düşünüldüğünde de olanların dünyanın istikrarı için önemli bir faktör olduğu açıktır."

"Suriye'de Türkiye ile ortak eylem yapabiliriz"

Öte yandan Zaharova, Türkiye'yle Suriye konusundaki işbirliğinin yapıcı olacağına gösteren bir eğilim olduğunu belirtip ortak eylemlerin mümkün olduğunu belirtti. Zaharova, "(Suriye konusunda) endişelerimizi ve üzerinde anlaşmaktan uzak olduğumuz meseleleri de yapıcı bir biçimde tartışılıyoruz. Ankara'nın yaptıklarını çok gerçekçi bir biçimde izliyoruz, burada herhangi bir yanılsama ya da şüpheye yer yok" ifadelerini kullandı. Zaharova, "Türkiye ile 'diyalog ve işbirliği yeniden sağlandığını' da belirten Zaharova, "Bu işbirliği fikir alış verişi, bilgi paylaşımı öngörüyor. Gerekmesi hâlinde ortak eylemler de mümkün" diye ekledi.
Kaynak : yenisafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | uçak bileti | mobil uygulama | Kek kalıpları |