Video Foto Galeri Yazarlar
27.7.2017 - Perşembe

Taliban'ın Helmand'da ilerleyişi sürüyor

Okunma: 3654
AFGANİSTAN 11 Ekim 2016 01:34
Videoyu Aç Taliban'ın Helmand'da ilerleyişi sürüyor

Afganistan'daki Taliban grubu Helmand eyaletini bir çok bölgesine gerçekleştirdiği saldırılarda bir çok askeri karakolu ve iki bölgenin kontrolünü de ele geçirdi

Afganistan'ın Helmand eyaletine Taliban güçlerince yapılan operasyonda şehrin birçok noktası ele geçirildi.

Taliban güçleri Helmand eyaletinin merkezi Leşkergah'ta 10'a yakın askeri karakolu kontrol altına aldı. Merkezdeki şiddetli çatışmalar devam ederken Leşkergah ilçesinin güneyindeki Bolan ve Beşran bölgeleri de Taliban'ın eline geçti.

Çatışmalarda 27 asker öldü veya yaralandı.

Helmand'ın Nad Ali ilçesi Emniyet Müdürü Hacı Mercan yaptığı açıklamada, intihar eylemcisinin bomba yüklü araçla Helmand'ın Laşkargah şehri yakınındaki polis karakoluna saldırdığını belirtti. Saldırıda 10 polis ve 4 sivilin öldüğünü ifade eden Mercan, 15 kişinin de yaralandığını söyledi.

Saldırıyı üstlenen Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit ise saldırının ardından çıkan çatışma sonucu 9 polis karakolunun kontrolünü ele geçirdiklerini iddia etti.

Bu arada Kunduz'ın yanısıra Baghlan, Helmand ve Uruzgan'da da çatışmalar devam ediyor. Baghlan'da ise Kunduz'a takviye olarak giden güvenlik güçlerine ait konvoy saldırıya uğradı. Çok sayıda ölü olduğu belirtilirken, rakam verilmedi.

Kaynak : dünyabülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; wp cache | Mobilya | Klasik Mobilya | uçak bileti | mobil uygulama | Kek kalıpları |