Video Foto Galeri Yazarlar
29.4.2017 - Cumartesi

Unesco kararını açıkladı, işgalci İsrail çıldırdı!

Okunma: 2933
FİLİSTİN 19 Ekim 2016 08:46
Videoyu Aç Unesco kararını açıkladı, işgalci İsrail çıldırdı!

Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yürütme Kurulu, Dışişleri Komisyonu'nun Mescid-i Aksa'yla ilgili aldığı kararı onayladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yürütme Kurulu, Dışişleri Komisyonu'nun Mescid-i Aksa'yla ilgili aldığı kararı onayladı.

Geçen hafta alınan kararda Mescid-i Aksa'nın Musevilikle bağına ilişkin herhangi bir ibarenin bulunulmadığına hükmedilmişti.

Kararda işgalci güç olarak ifade edilen İsrail'in, Kudüs'teki dini ve kutsal yerleri idare etme biçimi eleştirilirken kentin üç semavi din için kutsal bir yer olduğu ifade edildi.

İsrail'in UNESCO daimi elçisi Carmel Shama-Hacohen, "Bunu müzakere etmeyeceğiz ve bu çirkin oyunda yer almayacağız. UNESCO'da bu tür oyunlara yer olmamalı. Bu organizasyon tarihi yazmak için değil korumak için kuruldu."dedi.

UNESCO'ya sunulan karar tasarısı 6'ya karşılık 24 oyla kabul edilmişti. Oylamada Fransa çekimser kalırken ABD, Almanya ve İngiltere 'hayır' oyu kullanmıştı.

Filistin'in UNESCO yardımcı elçisi Mounir Anastas: 

"Bu karar İsrail'e Doğu Kudüs'te işgalci olduklarını ve şiddete son vermesi gerektiğini hatırlatıyor."

İsrail, Dışişleri Komisyonu'nun kararına tepki olarak UNESCO ile tüm ilişkilerini dondurma kararı almıştı. Kudüs, İslam dünyasında Mekke ve Medine'den sonra en kutsal üçüncü yer olarak biliniyor.

Kaynak : yeni akit

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
haberler Adana Oto Kiralama Hatay Araç Kiralama Hatay Oto Kiralama