Video Foto Galeri Yazarlar
23.9.2017 - Cumartesi

...Eyfel kulesinden daha güzel, bir baksana şu kulelere!

Okunma: 4698
SURİYE 8 Ağustos 2017 15:08
Videoyu Aç ...Eyfel kulesinden daha güzel, bir baksana şu kulelere!

Suriye'de Şam Cobar'daki Muhalifler doğup büyüdükleri mahalleyi tanıttılar... Kalpten dökülen kelimeler. (Türkçe altyazılı)

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ“Doğu Ğûta'daki kardeşlerin elinde bulunan Başkent Dımeşk/Şam'ın içinde bir mahalle olan CÔBAR cephesinin Esed rejimine karşı verilen savaştaki benzersiz stratejik öneminin anlaşılması Şam-Cobar'da yaşayan Muhalifler bir video çekti ve doğduğu ve büyüdüğü mahallerini anlattı.

Şam Cobar hakkında videoyu sosyal medyada paylaşan kişi bölge hakkında kısa bir bilgi paylaşımında bulundu.

- CÔBAR cephesi: Rejimin başkentteki hava istihbârat merkezine ve Abbâsiyyîn meydanına 500 metre uzaklıktadır. Başkentin 2 can damarından birisi olan güney çevreyolu direnişçilerin elindeki Cobar-Ayn Terma-Zemelka cephe hattının ortasından geçmektedir. Dolayısıyla rejimin Cobar’ı ele geçirmeden başkentin güvenliğini sağlaması imkansızdır. 

- COBAR cephesi: Başkente bağlı mahallelerden direnişçilerin elinde kalan tek mahalledir.

- Berze ve Kâbûn'un düşmesinden sonra direnişçilerin başkent Dımeşk/Şam'a operasyon düzenleyip girebilecekleri tek nokta CÔBAR Cephesidir.

- Cobar semti belde halkı direnişçileri tarafından 2012'in sonu 2013'in başında rejimin elinden kurtarılmıştır.
- O günden bu yana rejim başkent Dımeşk'in içindeki bir mahalle olan CÔBAR'ı geri alabilmek için sayılamayacak kadar çok HAVA ve KARA saldırısı düzenlemesine rağmen başarılı olamadı.
- 16 Temmuz 2014 (Bedir Savaşının yıldönümü olan 17 Ramazan) tarihinde düzenlenen BEDİR ESİNTİLERİ SAVAŞI ile rejime âit 7 büyük-muhkem askerî binayı içine alan ÂRİFE isimli stratejik bir askeri noktası daha ele geçirildi. Ve rejimin sayısız kez geri alma girişimine şu ana kadar hep başarısızlıkla sonuçlandı. 

- Rejimin sayısız hava-kara saldırılarına ve geri alma girişimlerine rağmen CÔBAR'ı alamamasındaki en önemli direnişçilerin bölgede oluşturdukları KM.’LERCE UZANAN TÜNELLER ve HENDERKLER AĞIDIR.

- Aynen Gazze'nin benzeri CÔBAR semtindeki kardeşler yerin üstünden çok altında savaş vermektedirler. CÔBAR'ın altı tünellerden bir şehire dönüşmüştür. Örnek bir video: https://www.youtube.com/watch?v=u8V9I...

Son olarak Rusya'nın insansız gözlem uçaklarıyla Côbar'ı havadan çekimi: https://www.youtube.com/watch?v=YQI57... “

 
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |