Video Foto Galeri Yazarlar
25.6.2019 - Salı

​ABD: Boeing 737 Max’in güncellenmesi için daha fazla zamana ihtiyaç var

Okunma: 209
DÜNYA 2 Nisan 2019 17:35
Videoyu Aç ​ABD: Boeing 737 Max’in güncellenmesi için daha fazla zamana ihtiyaç var

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) pazartesi günü yaptığı açıklamada, Boeing'in durdurulan 737 Max uçağının yazılım güncellemelerinin beklenenden daha fazla zaman alacağını bildirdi.

FAA, yazılım güçlendirme paketini önümüzdeki haftalarda onaylanmak üzere almayı beklediklerini belirttiği yazılı açıklamasına şu ifadeleri kullandı:

“Boeing 737 Max uçuş kontrol sisteminin incelenmesi sonucunda tüm sorunlarının tespit edilerek düzgün çalıştığından emin olması için şirketin daha fazla zamana ihtiyacı var.”

Açıklamada, programın sunulmasından sonra FAA’nın güvenlikle ilgili sorunları gözden geçireceği ve güvenli olduğuna karar vermesi durumunda onay vereceği bildirildi.

Boeing, Etiyopya ve Endonezya'da meydana gelen iki uçak kazasının ardından 737 Max filosu için yeni bir uçuş kontrol yazılımı geliştirme çalışmalarına başlamıştı. ABD’li uçak üreticisi, yazılımı nisan ayına kadar güncelleme vaadinde bulunmuştu.

157 kişinin öldüğü 10 Mart’taki Etiyopya uçak kazasından sonra birçok ülkedeki havayolları, Boeing 737 Max 8 ve Max 9 tipi uçakların uçuşlarını askıya almıştı.

Daha önce de Endonezya'da Lion Air şirketine ait bir uçağın düşmesi sonucu 189 kişi ölmüştü.

Etiyopya uçağının kara kutusu, iki kaza arasında benzerlikler olduğunu ortaya koydu.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder