Video Foto Galeri Yazarlar
20.2.2020 - Perşembe

"Bizi burada öldürün, Myanmar'a göndermeyin"

ARAKAN 18 Eylül 2017 19:59
Videoyu Aç "Bizi burada öldürün, Myanmar'a göndermeyin"

Myanmar'da zulüm gören Rohingyalıların bazıları Bangladeş ve Hindistan'a sığınmaya başladılar. Tek istekleri zulmün merkezi Myanmar'a dönmemek.

Myanmar'da zulüm gören Rohingyalıların bazıları Bangladeş ve Hindistan'a sığınmaya başarsa da, Hindistan'da yeni bir tartışmanın fitili de ateşlenmiş durumda. Hindistan'da Arakanlı Müslümanların ülkelerine geri gönderilmesi için ciddi çalışmalar başlamış durumda. Bu tartışmalar ise Arakanlıları endişelendiriyor.

Bu tartışmalar üzerine bir Arakanlı ailenin kızı olan Yasmeen'den yürekleri burkan bir çağrı geldi. 16 kişilik bir aile ile sığındığı Hindistan'a çağrı yapan Yasmeen; "İsterseniz bizi burda öldürün, fakat Myanmar'a geri vermeyin"sözleri ile Myanmar'da Müslümanlara neler yaşatıldığını yürek burkan bir cümle ile özetlemiş oldu.

Geçtiğimiz ay kayıtlı 1000 Müslümanın öldürüldüğü Myanmar'da Budist çeteler Müslümanlara yaşam hakkı vermiyor. Bu nedenle ilk etapta Bangladeş'e sığınabilen Müslümanlar bölgede büyük bir göç başlatmıştı. Ardından Arakanlılar bir yolunu bulup Hindistan'a kaçmaya başladı.

Fakat Hindistan'ın Arakanlılara yaklaşımı Bangladeş gibi olmadı: Çoğunluğu Hindu olan Hindistan'da yüksek miktarda Budist de ikamet ediyor.

"Babam ve kardeşim Burma askerlerinin elinde ve ben onların kaderini bilmiyorum. Canlı ya da ölü olup olmadığını bilmiyorum. Annem, kardeşim ve kayınpedim Bangladeş'e kaçtı" diyen Yasmeen ailesinin akibeti konusunda endişeli. Yasmeen'in Myanmar'da olup biteni anlatırken korkusu yüzünden okunuyor..

New İndian Express'in haberine göre, Hindistan Hükümeti, Arakanlı Müslümanların durumunu tartışırken, Yasmeen'in gözlemlerinden anlaşıldığı üzere sığındıkları Hindistan'ın Kaşmir bölgesinin yerel halkı Arakanlı Müslümanlara büyük destek veriyor.

Yine sığınmacılardan biri olan Rashid adlı Arakanlı Müslüman; Yüksek Mahkemenin Hindistan'daki Rohingya Müslümanlarının sınır dışı edilmekle ilgili bir dava açtığını söylendiğinde, "Yaşlı ve genç insanlar dahil insanların zulme uğradığı yere nasıl geri dönebiliriz? Topraklarımız Budistler tarafından ele geçirildi ve biz eve dönersek öldürüleceğiz. Yüksek Mahkeme, bu durumu düşünmeli ve barış Myanmar'da restore edilinceye kadar Hindistan'da kalmamıza izin vermeli" dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM