Video Foto Galeri Yazarlar
19.5.2019 - Pazar

​Endonezya arama kurtarma çalışmalarını genişletiyor

Okunma: 359
DÜNYA 26 Aralık 2018 08:54
Videoyu Aç ​Endonezya arama kurtarma çalışmalarını genişletiyor

Endonezya arama kurtarma ekipleri, tsunaminin etkisiyle enkaz haline dönüşmüş Java Adası’nın batı kıyısı boyunca hayatta kalanları kurtarmak için drone ve polis köpekleri kullanarak çalışmalarını sürdürüyor.

429 kişinin hayatını kaybettiği olayda arama kurtarma çalışmaları genişletiliyor. Ekipler, genişletilen aramalar neticesinde fazla zararın beklendiği konusunda uyardı. Cumartesi günü Anak Krakatau yanardağının faaliyete geçmesi sebebiyle meydana gelen tsunami, Sunda Boğazı’nın her iki kısmında bulunan Java ve Sumatra adalarında yüksek dalgalar oluşmasına sebep oldu.

İnsanlar yüksek yerlere taşındı

En az 154 kişinin kayıp olduğu olayda, bin 400’den fazla kişi ise yaralı. Binlerce insan Çarşamba gününe kadar uzatılan tsunami uyarısı nedeniyle yüksek yerlere taşındı.

Arama kurtarma ekipleri ağır ekipman ve polis köpekleri kullanarak faaliyetlerini sürdürüyor. Java Adası’nın batı kıyısında 100 kilometre uzunluğundaki bölgede cesetleri tespit etmek ve çıkarmak için özel araçlar kullanırken, yetkililer arama alanlarını güneye doğru genişlettiklerini açıkladı.

Ulusal Arama Kurtarma Ajansı sözcüsü Yusuf Latif, “Zarara uğramadığını düşündüğümüz pek çok site var. Ama şuan kurbanların olduğu uzak yere ulaştık. Aslında orada birçok kurban var” dedi.


Tehlike sürüyor

Yetkililer ve uzmanlar daha yüksek dalgaların gelebileceği konusunda uyarıda bulunarak, bölge sakinlerinin kıyıdan uzak durmaları gerektiği çağrısında bulundular.

ABD’de bulunan Georgia Teknoloji Enstitüsü Profesörü Hermann Fritz konu ile ilgili, “Anak Krakatau yanardağının faaliyeti bir aydır sürüyor. Daha fazla tsunamiyi uzaklaştıramaz” dedi.

Öte yandan kurtarma operasyonları şiddetli yağışlar nedeniyle güçlükle yapılabiliyor. Ordu ve arama kurtarma ekipleri, kıyı boyunca tahrip derecesini değerlendirmek için drone kullanırken, aşırı yağışlar ekipleri zor anlar yaşatıyor.


Bölge halkı yaralarını sarmaya çalışıyor

Bölgeye yapılan insani yardımlar izdihama rağmen uzak bölgelere ulaşmaya devam ediyor. Çadır ve camiler binlerce kişiye sığınak olurken, onlarca kişi halka açık yerlerde kalıyor.

29 yaşındaki İnah, ailesi ile hayatta kalmayı başarırken geceleri uyuyamadıklarını belirtti.

Labuan Bajo şehrinden bir yetkili, yerlerinden edilmiş yaklaşık 4 bin kişinin yardımlarının karşılandığını aktardı. Yetkili, “Herkes hala panik halinde. Sık sık felaketler görüyoruz ama çok da kötü değil. İnşallah yeniden inşa edeceğiz” dedi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder