Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

​İran’a yönelik bankacılık yasakları ülkenin ilaç sektörünü olumsuz etkiliyor

Okunma: 206
İRAN 12 Ağustos 2019 13:34
Videoyu Aç ​İran’a yönelik bankacılık yasakları ülkenin ilaç sektörünü olumsuz etkiliyor

İran İlaç Üreticileri Sendikası Başkanı Abbas Kibriyaizade ülkedeki ilaç endüstrisinin, İran’a uygulanan bankacılık yasağı nedeniyle hammadde ve ekipman temininde sıkıntı çektiğini, “Ancak uzman kadrolarının bu sorunların da üstesinden gelmeye çalıştığını” belirtti.

KahveKitap
ABD, Trump yönetiminin Mayıs 2018’de İran’la dünya güçleri arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından Tahran’a yeniden yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre 5’inci Uluslararası Eczacılık ve İlgili Endüstriler Fuarı (İran Farma) vesilesiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Kibriyaizade, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a uyguladığı bankacılık kısıtlamalarının sağlık ve güvenlik ürünlerini kapsamadığına dair söylemlerde bulunduğunu ancak, bugün İranlı ilaç şirketlerinin en temel ekipmanları dahi temin etmede güçlükler ve problemler yaşadığını söyledi. Kibriyaizade, ilaç sanayisinde kullanılan hammaddelerin yüzde 67'sinin yerel olarak üretildiğini de sözlerine ekledi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder