Video Foto Galeri Yazarlar
15.7.2019 - Pazartesi

​İran bir kez daha Hürmüz Boğazı ile tehdit etti

Okunma: 293
DÜNYA 28 Nisan 2019 22:01
Videoyu Aç ​İran bir kez daha Hürmüz Boğazı ile tehdit etti

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, ülke petrolünün Hürmüz Boğazı'ndan geçmemesi durumunda diğer ülkelerin petrolünün de geçemeyeceği tehdidinde bulundu.

KahveKitap
Fars haber ajansının aktardığına göre, Bakıri, "Eğer birileri Hürmüz Boğazı'nda güvenlik sorunu meydana getirirse ona karşı koyarız. Aynı şekilde eğer bizim petrolümüz bu boğazdan geçmez ise kesinlikle diğer ülkelerin petrolü de geçmeyecektir” dedi.

Hürmüz Boğazı’nı kapatma niyetleri olmadığını ifade eden Bakıri, düşmanların adımları karşısında mecbur kalmalar halinde boğazı kapatma yoluna gidebileceklerini söyledi.

Bakıri, Hürmüz Boğazı'nı kapatma kararının ordunun inisiyatifinde olduğunu vurguladı.

ABD’nin petrol muafiyetlerini sona ermesine ilk yanıt  İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Ali Rıza Tengsiri’den gelmişti.

Tengsiri, İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kullanımıyla ilgili bir kısıtlama olması durumunda Boğaz’ı geçişlere kapatacaklarını söylemişti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise, ABD'nin Tahran'ın petrol satmasını engellemeye çalışması halinde sonuçlarına hazır olması gerektiği uyarısında bulunmuştu.

Zarif, "İran'ın petrol satmaya devam edeceğine inanıyoruz. Petrolümüze alıcı bulmaya devam edeceğiz. Petrolümüzü satmak için Hürmüz Boğazı'nı güvenli transit geçiş yolu olarak kullanmayı da sürdüreceğiz. ABD bunu yapmamıza engel olmaya çalışmak gibi çılgınca bir önlem alırsa, o zaman sonuçlarına da hazırlıklı olmalı" demişti.

Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder