Video Foto Galeri Yazarlar
27.2.2020 - Perşembe

​İran’da sel görüntülerini yayınlayanları polis izleyecek

İRAN 29 Mart 2019 21:19
Videoyu Aç ​İran’da sel görüntülerini yayınlayanları polis izleyecek

İran Başsavcılığı, ‘yanlış haber’ yayınlamakla suçlanan kişilere yönelik soruşturma açma tehdidinin ardından, İran Siber Polis Teşkilatı’ndan (FATA), yaklaşık bir hafta ülkenin maruz kaldığı selden etkilenen bölgelerden haber yaymaya çalışan aktivistlerin izlenmesini talep etti.

İran Siber İşlerden Sorumlu Başsavcılık Yardımcısı Cevad Cavidnia, Başsavcılığı’n siber polisten selden etkilenen bölgelerle ilgili ‘yanlış’ haberi üreten ve yayınlayanları izlemesini talep ettiğini söyleyerek, kamuoyunu yanıltmayı hedefleyen yalan haberlerin yaygınlaşması ile mücadele edileceğini vurguladı.

Cavidnia, "Söylentileri üretenlerin yanı sıra bu haberlerin doğru olduğundan emin olmadan onları yeniden yayınlayan insanlarla da mücadele edeceğiz. Onlar da bu suçun ortakları” dedi.

İran’da 31 eyaletin 25’inde etkili olan sel, İran medyası ve ajanslarda işlerin nispeten yavaşladığı iki haftalık Nevruz tatiline denk geldi.

Telegram ülkede bir yıl önce engellenmiş olmasına rağmen hala İranlıların ilk haber kaynağı olarak görülüyor.

İranlı aktivistler, sel haberlerini aktarmak üzere sosyal medyayı yoğun bir şekilde kullanarak, yetkililerin selden etkilenen bölgeleri ihmal ettiği ve insanların ihtiyaçlarına geç cevap verdiğini öne sürdüler ve bu da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi eleştiren medyaya destek verdi.

Siber Polis Şefi Ramin Paşaye, “Polis, internette söylentiler yayarak kamuoyunu yanıltmak ve toplumu istikrarsızlaştırmak isteyen kişilerle kanunlar çerçevesinde mücadele edecek” diye konuştu.

Paşaye, sel bölgesinden gönderildiği iddia edilen bazı görüntülerin ülkede daha önce yaşanan sellerden veya ülke dışında yaşanan olaylardan olduğunu öne sürdü.

İranlıları, sel bölgesiyle ilgili haberleri resmi İran medyasından takip etmeye çağıran Ramin Paşaye, “Vatandaşlardan, internette bilinmeyen kaynaklar tarafından yayınlanan haberleri görmezden gelmelerini istiyoruz. Çünkü sosyal medyada takipçi kazanmak için yaşanan selden istifade etmeye çalışanlar var” dedi.

İran Başsavcısı Muhammed Cafer Montazeri ise, yargının bu tür haberler yayınlayanları takip edeceğini söyleyerek, “İlk aşamada bu tür yanlış haberlerin yayınlanma kaynaklarını tespit etmek gerekir ve bundan sorumlu olanları tespit ettiğimizde soruşturmaya başlanır” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani de, sosyal medyadaki bazı kişilerin selden istifade etmeye çalıştığını belirterek, yargı ve savcılığın yanlış haber yayan ve sellerin yol açtığı zararları abartanlarla mücadele etmesini talep etti.

Öte yandan hükümet, sel ve ihmal şüpheleriyle ilgili soruşturma komisyonu kurulduğunu duyurdu.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM