Video Foto Galeri Yazarlar
22.2.2020 - Cumartesi

​İran Gri Pazarda petrol satmak için tüm imkanlarını seferber etti

İRAN 6 Mayıs 2019 23:21
Videoyu Aç ​İran Gri Pazarda petrol satmak için tüm imkanlarını seferber etti

İran Petrol Bakanı Yardımcısı Emir Hüseyin Zemani Niya, ABD’nin yaptırımları karşısında ülkesinin “Gri Pazarda’” petrol satışı için tüm imkanları seferber ettiğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçtiğimiz hafta İran petrolünü satmak için 6 yol olduğundan bahsetmişti. Petrol Bakanı Bijan Zangane, Tahran’ın petrol ihracatına devam etmenin yolları için çalıştığını açıklamıştı.

ABD, geçtiğimiz yıl 2015 yılında İran’ın dünya güçleriyle imzaladığı nükleer anlaşmadan çekilmiş ve petrol ithal eden ülkelerden Mayıs ayının başında İran’dan petrol alımını durdurmalarını yoksa yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklarını söylemişti.

İran, Tahran’ın balistik füze programını durdurmak ve bölgesel etkisini yavaşlatmak için Washington tarafından başlatılan kampanyanın bir parçası olan ABD’nin yaptırımlarına karşı, petrol ihraç etmeye devam edeceğini açıkladı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA, yardımcı Zemani’nin, “Devletin tüm imkanlarını seferber ettik ve Gri Pazar’da petrol sattık” sözlerini aktardı.  Zemani, haberlerde geniş yer bulan Gri Pazar hakkında ayrıntı vermekten kaçınarak, İran’ın, son yıllardaki yaptırımlar süresince çoğunlukla özel şirketler aracılığı ile büyük indirimler uygulayarak petrol sattığını söyledi.

Zemani, nükleer anlaşmada belirtildiği gibi günde 2.5 milyon varil satamayacaklarını söyledi ve mevcut satış rakamları hakkında bilgi vermedi. Bir İran yetkilisi Reuters’a verdiği demeçte, “Finansal ve ekonomik yönetim konusuna önemli kararlar almak zorundayız. Hükümet bunun üzerinde çalışıyor. Buna kaçak denmez. Bu adil ve hukuki olmadığına inandığımız yaptırımlara karşı koyma durumudur” dedi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM