Video Foto Galeri Yazarlar
20.7.2019 - Cumartesi

​İşgalciler Tarihi Camiyi Meyhaneye ve Müzeye Çevirdi ​

Okunma: 1877
FİLİSTİN 12 Eylül 2018 22:24
Videoyu Aç ​İşgalciler Tarihi Camiyi Meyhaneye ve Müzeye Çevirdi ​

Müslümanlara açıkça hakaret etmekten çekinmeyen işgalciler, tarihi camiyi meyhaneye ve müzeye çevirdi.

KahveKitap
İşgal yönetimi, 1948’de işgal edilen topraklarda yer alan El-Mecdel kentinde tarihi bir camiyi müzeye ve içki satışı yapılan dükkâna dönüştürdü.
1948’de işgal edilen topraklardaki Kefer Kanna beldesi sakinlerinden oluşan “Vatanını Tanı” ekibinin sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’ta yayınladığı videoda, caminin içki satışı yapılan dükkâna ve sanat eserlerinin sergilendiği müzeye dönüştürüldüğü görülüyor.Videoda ayrıca tarihi caminin eski bir resmi ve El-Mecdel belediye başkanlarının fotoğrafları, belediyeye ait Osmanlı döneminden kalma bir belge ve El-Mecdel halkının işgale karşı verdiği savaşları gösteren belgeler yer alıyor.
İçki dükkanına dönüştürülen tarihi caminin Salahaddin El-Eyyubi’nin Kudüs’ü fethinden sonra inşa edildiği Eyyubi-Memluki mimarisini yansıttığı bildirildi.

Video görüntülerini yorumlayan Filistinli avukat Halid Zebarika, görüntülerin işgal rejiminin kutsal mekanlara yönelik ihlallerinin yeni bir kanıtı olduğunu söyledi.
Tarihi binanın cami olduğunun açıkça görüldüğünü, minare ve mihrabının bulunduğunu belirten Zebarika, caminin içinde içkili lokanta açmanın açık bir ihlal ve Müslümanlara hakaret olduğunu kaydetti.

Avukat Zebarika, işgal rejiminin tarihi camiyi kirletmesine izin verilmemesi ve ihlale derhal son verilmesi çağrısında bulundu.


 
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder