Video Foto Galeri Yazarlar
11.12.2019 - Çarşamba

​İsrail olası bir savaşta Gazze’yi işgal etmeyi planlıyor

FİLİSTİN 21 Mart 2019 04:16
Videoyu Aç ​İsrail olası bir savaşta Gazze’yi işgal etmeyi planlıyor

Tel Aviv’deki siyasi kaynaklar, İsrail'in Güvenlik İşleri için Küçültülmüş Bakanlar Kurulu Kabinet’in üst düzey askeri yetkililerin katılımıyla gerçekleştirdiği son toplantıda, Hamas ile gerçekleşmesi muhtemel bir savaşta Gazze’yi işgal etme formülü üzerinde çalıştığını bildirdi.

KahveKitap
Kaynaklar, ‘İsrail ordusundaki üst düzey askeri yetkililerden’ aktardığı bilgilere göre, Kabinet’in üst düzey askeri ve istihbarat yetkililerinin katılımıyla düzenlediği son toplantıda, Gazze’yi işgal planının ele alındığını bildirdi.

Kaynakların aktardığına göre toplantıda, olası bir savaş ortamında Hamas hareketine çok ağır bir darbe vurulması ve hareketin ilk etapta bunu karşılaması güç olacağı için Gazze kontrol altına alınarak Hamas’ın kalıcı bir barış anlaşması imzalamaya zorlanması formülü görüşüldü.

Kaynaklar, henüz söz konusu formülün son aşamaya gelmediğini ve halen ‘birtakım düzenleyici önlemlere’ ihtiyaç duyduğunu belirtiyorlar.

İsrailli kaynaklar, Gazze’nin işgali formülünün ilk kez İsrail eski genelkurmay başkanı Gadi Eisenkot döneminde gündeme geldiğini ifade ettiler.

Kaynakların aktardığı formülün detaylarına göre, işgal planının ilk aşamasında İsrail Hava Kuvvetleri, askeri istihbarat (AMAN) İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak) ve İsrail Güney Saha Komutanlığı’nın koordine içerisinde belirlenen hedeflere yoğun hava bombardımanı düzenlenmesi bulunuyor.

Geçtiğimiz Perşembe akşam saatlerinde Gazze’den Tel Aviv’e ateşlenen iki roketin etkileri devam ediyor. İsrail ordusundan daha sonra yapılan yazılı açıklamada, İsrail savaş uçakları ve helikopterlerinin Gazze’de Hamas’a ait 100’e yakın hedefi vurduğu bildirilmişti.

Tel Aviv’e yönelik roket saldırısından endişe duyan İsrailli vatandaşlar, Başbakan Binyamin Netenyahu’yu ‘göz boyamakla’ suçluyorlar. Vatandaşlar, Netenyahu’nun gerçekte Filistin’deki bölünmenin derinleşmesi amacıyla Hamas’a yardım ettiği görüşünde.

İsrailli muhalif partilerin liderleri de Netenyahu’yu, Hamas’a, sadece Filistin yönetimine karşı değil aynı zamanda Gazze halkının hayat pahalılığı ve yüksek vergileri düşünmemesi amacıyla dikkatleri sınırdaki Büyük Dönüş Yürüyüşlerine çevrilmesine yardımcı olmakla eleştiriyorlar.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca