Video Foto Galeri Yazarlar
23.2.2020 - Pazar

Âlimlere hakaret eden başkana, Asımın Nesli'nden tepki

GÜNDEM 15 Eylül 2015 11:11
Videoyu Aç Âlimlere hakaret eden başkana, Asımın Nesli'nden tepki

Âlimlere hakaret eden başkana tepki Asımın Nesli Derneği, İslam alimlerine hakaret ettiği ileri sürülen MHP’li Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü’ye tepki gösterdi.

Asımın Nesli Kültür ve Sanat Derneği, MHP'li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün İskilipli Atıf Hoca, Şeyh Said ve Seyyid Rıza’yı hedef alan hakaret içerikli sözlerini yazılı basın açıklamasıyla kınadı.
Sözlü'nün "Teröre Karşı Milli Birlik Yürüyüşü"nde sarf ettiği küfür ve hakaretlere binaen yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanı Sözlü tarafından 3 ayrı dini büyüğün özellikle seçilmiş olduğuna vurgu yapıldı.
 
Başkan Sözlü’nün birlik ve beraberlik temalı bir etkinlikte toplumun bütünlüğüne ve kardeşliğine zarar verecek açıklamalarda bulunmasının bilinçli yapıldığı belirten Asımın Nesli Derneği Başkanı Hacı Ali Doğan, “Seyyid Rıza üzerinden alevi vatandaşlarımız, İskilipli Atıf Hoca üzerinden dindar vatandaşlarımız, Şeyh Said üzerinden de hem dindar hem de Kürt kökenli vatandaşlarımız açıkça düşman ilan edildi.” ifadelerini kullandı.

Sözlü’nün adı geçen alimlerin şahs-ı manevilerinden ve milletten özür dilemesi gerektiğini belirten Doğan, “Dahası Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunu işgal eden bu zatın çirkin sözlerini ‘Kem söz sahibine aittir’ atasözümüz bağlamında aynen iade ediyor ve şiddetle kınıyoruz. "  denildi.

Asımın Nesli Derneğinden yapılan açıklamanın tam metni:

KAMUOYUNA DUYURULUR

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün kamuoyuna açık bir ortamda, İskilipli Atıf Hoca'ya, Şeyh Said'e ve Seyit Rıza'ya, ifade etmekten dahi haya ettiğimiz çok ağır ve edep dışı kelimelerle hakaret ettiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Sözlü'nün basına yansıyan ve pek çok medya organında ve yerel medyada da yayınlanan konuşmasında önce din adamlarını eleştirdiği ve ardından Seyit Rıza, Şeyh Said ve İskilipli Atıf Hoca'ya ağza alınmayacak hakaretlerde bulunarak Adana ağzı ile açıkça küfür ettiği görülmektedir.

Adana Büyükşehir Belediye başkanı Hüseyin Sözlü bilmelidir ki kendisi sadece azgın azınlık ve statükocuların olduğu bir ülkede yaşamıyor. Bu ülkede Şeyh Said efendiyi ve iskilipli Atıf hocayı Mehmet Akif'ten ayırmayan mütedeyyin bir halk yaşamaktadır. Ayrıca bu ülkede Seyyid Rıza'ya muhabbet duyan ve kendilerini alevi olarak nitelendiren duyarlı bir toplum da yaşamaktadır. Birlik ve beraberliği öne çıkarma iddiası ile düzenlenen bir etkinlikte tolumun hassas değerlerine küfür etmek bir Belediye Başkanına, hele de Adana gibi hassas bir ilin Belediye Başkanına asla yakışmamıştır.

Ey Milletin Alimlerine "KANCIK" diye küfür eden Bahtsız Adam!
Sen bilmiyor olabilirsin ancak tarihçilerin beyanı vechile bilinen bir gerçektir ki, Şeyh Said bir oldu bitti ile isyancı gösterilmiştir. iskilipli Atıf hoca ve Seyyid Rızayı düzmece bir mahkeme ile idam etmişlerdir. Dönemin devrim mahkemeleri onlarca müslümanı darağacında asmış ve yüzlerce insanı uydurma gerekçelerle idam sehpalarına yollamışlardır. 12 eylül döneminde ülkücü ve devrimci gençlere uygulanan hukuk dışı icraatlar o dönemde topyekun bir millet üzerinde uygulanmıştır. Hatta sizin konuşmanızın sonunda örnek alınması gerektiği hususunda tavsiyede bulunduğunuz üstad Mehmet Akif Ersoy dahi yaşanan bu istibdat siyasetine dayanamayarak Mısıra hicret etmek zorunda kalmış ve  "Kendi vatanımda hafiyeleri peşime takıyorlar. Ben vatan haini miyim de bunlar bana reva görülüyor?" demiştir. Merhum Mehmet Akif Ersoy'un dahi bunaltıldığı bir devirde çeşitli hukuk ihlallerinin yaşandığı herkesin ve özellikle de tarihçilerin malumudur.

Bugün ülkemizde terör ve anarşi varsa bunun en büyün müsebbibi tarih şuurundan yoksun idraksiz yöneticilerdir. Milletin Alimlerine "KANCIK" diye küfür eden bu bahtsız adam eğer bu hakaretleri bilmeden sarf ettiyse cehalet üzerindedir. Eğer ne dediğini bilmediyse gaflet içerisindedir. Yok eğer bilerek ve kasten bu milletin öncü isimlerine hakaret ettiyse en ağır bir ihanetin içinde demektir. Bu ihanet öyle vahim bir halde tezahür etmektedir ki inandığını iddia ettiği ülkücü  değerler ile dahi örtüşmemektedir. Adana büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü bu ülkede İskilipli Atıf hocaya hakaret edebilecek tek sözde ülkücü ve türünün de tek örneğidir. O iskilipli Atıf hoca ki, İzmir'in yunanlılar tarafından işgaline karşı ilk beyanat veren alimlerdendir. O iskilipli Atıf Hoca ki Mondros Mütarekesine ilk karşı çıkan münevver ulemadandır.

İnsanlar hiçbir dönemde siyasi rakiplerine dahi bu kadar ağır hakaretler etmemişlerdir. Sözlü ise Yaptığı  talihsiz açıklama ile Seyyid Rıza üzerinden alevi vatandaşlarımızı, İskilipli Atıf Hoca üzerinden dindar vatandaşlarımızı ve Şeyh Said üzerinden de hem dindar hem de Kürt kökenli vatandaşlarımızı açıkça düşman ilan etmiştir. Sözlü'nün, bu kadar bölücü ve ayrımcı konuşmasını birlik ve beraberlik temalı bir toplantıda yapmış olması ise durumun vahametini daha da arttırmış, millet arasına nifak sokulmuş ve toplum içinde kin ve nefret tohumlarının ekilmesine neden olmuştur.

Asımın Nesli olarak bizler bahse konu zatın biran evvel adı geçen alimlerimizin şahs-ı manevilerinden ve milletimizden derhal özür dilemesi gerektiğini düşünüyoruz. Dahası Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunu işgal eden bu zatın çirkin sözlerini "Kem söz sahibine aittir" atasözümüz bağlamında aynen iade ediyor ve  şiddetle kınıyoruz.  

Kamuoyuna Saygılarımızla


Hacı Ali DOĞAN
Asımın Nesli Kültür ve Sanat Derneği
Başkanı 


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM