Video Foto Galeri Yazarlar
15.9.2019 - Pazar

​Mısır Askerleri davasında 13 mahkumun idam kararı onandı

Okunma: 32563
MISIR 7 Mayıs 2019 18:21
Videoyu Aç ​Mısır Askerleri davasında 13 mahkumun idam kararı onandı

Mısır'da yüksek mahkeme, Mısır Askerleri olarak bilinen davadaki 39 sanığın temyiz başvurusunu reddederek, 2017 yılında ceza mahkemesi tarafından 13 kişiye verilen idam cezasını onadı.

KahveKitap
Giza Ceza Mahkemesi Aralık 2017’de patlayıcı cihaz yerleştirerek güvenlik görevlilerine pusu kurmak ve polis merkezini hedef almakla suçlanan 13 sanığa idam, 17 sanığa müebbet, 2 sanığa 15 yıl hapis ve 5 sanığa 7 yıl hapis cezası vererek, 5 sanığın beraatine hükmetmişti.

Sanıklar, yasa hükümlerine aykırı olarak kurulan bir gruba katılmak, ateşli silah ve mühimmat bulundurmak, cinayet işlemek ve onu planlamak, güvenlik güçlerini ve kamu güvenliğini tehdit etmek ve rejimi devirmeyi planlamakla suçlandı.

İddianamede, sanıkların güvenlik güçlerini ve kamu tesislerini hedef alan 46 saldırı düzenlediği ve bu saldırılarda onlarca güvenlik görevlisinin öldürüldüğü ve yaralandığı belirtildi.

Çoğu İhvan mensubu sanık infazı bekliyor

Ülkede 2013 yılında kurulan "Mısır Askerleri" örgütü özellikle Sina Yarımadası'nda asker ve ordu mensuplarına saldırılar düzenlemeye başlamış, 2015 yılında da ABD tarafından terör listesine alınmıştı.

Mısır'da Mart 2015 ile Şubat 2019 yılları arasında çoğu Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensubu olduğu belirtilen 42 sanık hakkındaki idam kararı infaz edildi. Bütün yargı yolları tükenmiş onlarca sanık da haklarında verilen idam kararının infazını bekliyor.

Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder