Video Foto Galeri Yazarlar
15.7.2019 - Pazartesi

​Mısır’da 3 ay OHAL ilan edildi

Okunma: 3258
MISIR 25 Nisan 2019 18:24
Videoyu Aç ​Mısır’da 3 ay OHAL ilan edildi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, bugünden itibaren başlayacak ve ülke genelinde 3 ay sürecek olan olağanüstü hal (OHAL) kararına imza attı.

KahveKitap
Resmi gazetede belirtildiği üzere OHAL’in, silahlı kuvvetler ve polis teşkilatının terör ve finans tehlikeleri ile yüzleşmek, ülke genelinde güvenliği sağlamak, kamu ve özel mülkiyeti korumak ve vatandaşların hayatının korunması için gerekli önlemlerin artırılması için alındığı belirtildi.

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli de, bugünden başlayacak şekilde Sina Yarımadası’ndaki bazı mahallelerde sokağa çıkma yasağı kararı alındığını duyurdu. Mısır resmi haber ajansı MENA'da yer alan habere göre, sokağa çıkma yasağının Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile belirlenen OHAL süresinin dolmasına kadar olacağı belirtildi.

Resmi gazetede yayınlanan kararda yasağın, Refah Tepesi'nin doğusundaki uluslararası sınır hattından, El Ariş’in batısındaki Helal Dağı ile El-Ariş’in batısından Refah’taki uluslararası sahil sınırı ve güneydeki Helal Dağı’ndan El Avja uluslararası sınır hattına kadar olan bölgeyi kapsadığı belirtildi.

Mısır Anayasasının 154’üncü maddesinde olağanüstü hal durumlarının 3 aydan uzun olmayacağı yer aldığı için OHAL kararlarının 3’er aylık süreye alındığına dikkat çekildi.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder