Video Foto Galeri Yazarlar
16.10.2019 - Çarşamba

​Mitiga Uluslararası Havaalanı’na saldırı: 1 ölü ve 2 yaralı

Okunma: 464
AFRİKA 15 Ağustos 2019 19:30
Videoyu Aç ​Mitiga Uluslararası Havaalanı’na saldırı: 1 ölü ve 2 yaralı

Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Sözcüsü Mustafa el-Meci, dün gece geç saatlerde Libya'nın başkenti Trablus'taki Mitiga Uluslararası Havaalanı'na bir roketin düşmesi sonucunda bir güvenlik görevlisinin öldüğünü, 2 kişinin de yaralandığını belirtti.

KahveKitap
Bu saldırı, Birlemiş Millet heyetinin savaşı durdurmak için önerdiği, General Halife Hafter liderliğindeki Ulusal Ordu Güçleri ve Fayiz es-Serrac’a bağlı hükümet güçlerinin de onayladığı, Kurban Bayramı boyunca devam edecek ateşkes süresinin sona ermesinin ardından gerçekleşti.

UMH Sözcüsü Mustafa el-Meci, AFP’ye verdiği demeçte şu ifadeleri kulandı;

“Trablus'taki Mitiga Uluslararası Havaalanı'na bir roketin düşmesi sonucunda bir güvenlik görevlisi öldü, 2 personel yaralandı. Uçuşlar Misrata Uluslararası Havaalanı’ndan sağlanacak.”

Libya Ulusal Ordusu (LUO) saldırı hakkında açıklama yapmadı.

Havaalanı, özellikle, Libya Ulusal Ordusu’nun Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) havaalanını askeri amaçlarla kullandığı ve insansız hava araçlarının (İHA) pistten kaldırıldığı suçlamaları nedeniyle sık sık kapatıldı.

Mitiga Uluslararası Havaalanı, bir hava üssünde bulunuyor ve 2014'ten beri kullanılmayan Trablus Uluslararası Havaalanı'na alternatif olarak kullanılıyor.

Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, 4 Nisan'dan bu yana, başkent Trablus’ta kontrolü sağlamak için savaşıyor.

BM verilerine göre savaş nedeniyle binden fazla kişi hayatını kaybetti, 5 binden fazla kişi yaralandı ve 100 binden fazla kişi göç etmek zorunda kaldı.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder