Video Foto Galeri Yazarlar
25.6.2019 - Salı

​Netanyahu yeni yerleşim birimlerini onaylamaya hazırlanıyor

Okunma: 345
FİLİSTİN 1 Nisan 2019 16:50
Videoyu Aç ​Netanyahu yeni yerleşim birimlerini onaylamaya hazırlanıyor

Tel Aviv’deki siyasi kaynaklardan edinilen bilgiye göre İsrail Sivil İdaresi Dairesi, Savunma Bakanlığı ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun emri ile hazırlanan bin 427 yeni yerleşim birimi inşasına onay vermeye hazırlanıyor. Açıklamalarda, 3 bin 500 yerleşim biriminin ise daha sonra onaylanacağı belirtildi.

Kaynaklar, 9 Nisan’da gerçekleşecek seçimlerde Netanyahu’nun seçim kampanyası için oluşturulan uzlaşma birimlerinin onayının birkaç gün içinde gerçekleşeceğini aktardı. Plan Sivil İdare Daireleri’nin onayı, yerleşim birimleri konusundaki son aşama olarak kabul ediliyor. Ardından inşa sürecine dair teklifler alınarak süreç başlayacak.

Sivil İdare Dairesi Sözcüsü yaptığı açıklamada onaylanan binaların çoğunun yerleşim blokları kapsamında olduğunu ve Filistin topraklarının inşa edilmediğini öne sürdü.

Sivil İdare Dairesi geçen aralık ayında bin 500 yerleşimin yapımına onay vermişti. BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov, İsrail’in söz konusu adımına yönelik uyarıda bulundu. Mladenov, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2334 sayılı kararına göre işgal atındaki Batı Şeria ve Kudüs’teki yerleşim bölgelerinin genişlemesinden duyulan kaygıyı dile getirdi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Kurulu Üyesi Hanan Aşravi konu ile ilgili yaptığı açıklamada işgal yönetiminin Filistinlileri sömürmeye ve ihlallere doğru adım atmaya devam ettiğini söyledi. BMGK’nın 2334 sayılı kararı ile uluslararası yasaların açıkça ihlal edildiğini vurguladı.

Aşravi açıklamasında, İsrail’in yasa dışı politikalarına ve uluslararası hukuka aykırı ihlallerine yönelik ciddi ve etkili bir uluslararası tepkinin gerekliliğine dikkat çekti. Arap devletlerini halkın istikrarını güçlendirmek için önlem almaya davet eden FKÖ İcra Kurulu Üyesi İsrail’in durdurulması gerektiğini belirterek tek taraflı ABD kararlarıyla da yüzleşme çağrısı yaptı.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder