Video Foto Galeri Yazarlar
25.6.2019 - Salı

​Ömer el-Beşir UCM garantisini alınca görevi bıraktı

Okunma: 1142
AFRİKA 11 Nisan 2019 15:50
Videoyu Aç ​Ömer el-Beşir UCM garantisini alınca görevi bıraktı

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in, 2003 yılında Darfur’da ‘savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar’ nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) teslim edilmemesi konusunda garanti aldıktan sonra başkanlık görevini bıraktığı bildirildi.

Şarku’l Avsat’a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey Sudanlı bir kaynak, ‘iç ve dış baskıların’ el-Beşir’i görevi bırakmaya ikna etmede rol oynadığını belirterek, karardan önce Arap, Afrika ve Batı başkentleriyle temas kurulduğunu söyledi.

Kaynağa göre, el-Beşir ilk başta görevi bırakmak istemedi ve bu konuda yakınlarını bilgilendirdi. Ancak, rejim içindeki şahıslar Avrupa Birliği de (AB) dahil olmak üzere bir takım ülkelerle temasa geçerek, UCM’ye iade edilmemesi ve hakkında bulunan yakalama kararının Roma Tüzüğü’nün 16. maddesi uyarınca ertelenmesi konusunda düzenlemeler yaptı.

Bugünkü askeri hareketin bu anlayışlara uygun olarak düzenlendiğini kaydeden kaynak, ülkedeki olası değişikliğin rejimin ana özelliklerini koruyacağını da aktardı.

Yerel basında el-Beşir’in ev hapsinde tutulduğu bilgisi yer aldı.

Askeri Konsey’in eski üyesi Tuğgeneral Salah Karrar, ordunun tüm birimlerine ordu liderlerinin yönetime el koyduğuna ve emirleri yerine getirmeleri gerektiğine dair bir mesaj geldiğini dile getirdi.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder