Video Foto Galeri Yazarlar
28.2.2020 - Cuma

​Saraybosna yakınlarındaki bir toplu mezarda 12 ceset bulundu

DÜNYA 8 Haziran 2019 22:31
Videoyu Aç ​Saraybosna yakınlarındaki bir toplu mezarda 12 ceset bulundu

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna yakınlarındaki İgman Dağı'nda bulunan yeni toplu mezarda, 1992-1995 yılları arasında Bosna savaşında öldürülen 12 kişinin cesedine ulaşıldı.

Bosna haber ajansı, Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsü Sözcüsü Emza Fazlic’in, kurbanların 1992 yılının yaz ayında Bosna ordusu tarafından kontrol edilen bölgeye ulaşmaya çalışırken öldürüldüğü açıklamasını aktardı. Açıklamada, kimliklerin belirlenmesi için DNA testine ihtiyaç duyulduğu, bu nedenle cesetlerin Saraybosna’ya gönderildiği belirtilirken, kimlik bilgilerinin 6 ila 8 hafta içerisinde kesinleşeceği ifade edildi.

Enstitü arafından yapılan açıklamada, Bosna’da yapılan araştırmalarda 7 bini aşkın kişinin cesedinin bulunmasının hedeflendiği aktarılırken, Sırp, Hırvat ve Müslümanlar arasında yaşanan kanlı çatışmalarda 100 bin kişinin öldüğü ve 31 bin 500 kişinin kayıp olduklarının düşünüldüğü belirtildi. O dönemden bu yana yüzlerce toplu mezardan yaklaşık 25 bin kişinin cesedine ulaşıldı.

Temmuz 1995’te Srebrenitsa katliamında 8 bin Bosnalı Müslüman hayatını kaybederken, bu acı olay uluslararası kamuoyunda soykırım olarak nitelendirildi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM