Video Foto Galeri Yazarlar
22.5.2019 - Çarşamba

​Sudan gösterileri engellere rağmen devam ediyor

Okunma: 510
AFRİKA 26 Aralık 2018 12:43
Videoyu Aç ​Sudan gösterileri engellere rağmen devam ediyor

Sudan’da Sıkı güvenlik önlemlerine rağmen binlerce protestocu başkentin merkezinde toplandı. Hartum’un ana caddelerindeki yoğun kalabalık, ülkedeki endişeleri her geçen saniye daha çok artırıyor.

Hartum’un merkezinde bulunan Ebu Cenzir Meydanı’nda toplanan çok sayıda kişi gösterilere, ‘profesyonel buluşma’ ismini verdi. Göstericiler, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in istifasını isteyerek El Kasr Caddesinde yürüyüş düzenliyor.

Sabahın erken saatlerinden bu yana, polis ve ordu güçlerinden görevliler, alanda çeşitli araçlarla güvenliği sağlıyor. Güvenlik birimleri şehrin önemli noktalarına girişleri kapatırken birçok banka, devlet kurumu, mağaza ve belediye kurumları bugün hizmet vermedi.

Göstericiler şehir merkezi ve El Kasr Caddesi’ndeki birçok bölgeye polis engeline rağmen güçlükle ulaşmayı başardı. Ömer el-Beşir hükümetine karşı gösteriler düzenlenirken, güvenlik güçleri göstericilerin dağılması için göz yaşartıcı gaz kullandı.

El Kasr Caddesinde toplanan göstericiler, Cumhurbaşkanı Beşir’in geri çekilmesini talep eden belgeyi Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na teslim etme çağrısında bulunurken onlara destek muhalif partilerden geldi.

Öğleden sonra Ebu Cenzir Meydanı’nda bir araya gelen protestocular, Cumhurbaşkanlığına istifa dilekçesi sunduktan sonra El Kasr Caddesine doğru yürüyüşe geçti.

Atbara ve Port Sudan gibi kentlerde Çarşamba günü başlayan ve Perşembe günü başkent Hartum'a sıçrayan gösterilerde eylemciler, dolar kurunun aşırı yükselmesi nedeniyle ekmek, yakıt, tüp gibi ürünlerde görülen fiyat artışını ve ekonomik krizi protesto ediyor. Ülkedeki ekonomik sorunlar nedeniyle başlayan gösteriler daha sonra Cumhurbaşkanı El Beşir’in istifasına dönüştü. Resmi olmayan kaynaklara göre gösterilerde 30’dan fazla kişi yaşamını yitirirken, yüzlerce kişi de yaralandı.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder