Video Foto Galeri Yazarlar
10.12.2019 - Salı

‘Suriye Krizinden Çıkış Yolu’ (Abdullah Muhaysini)

SURİYE 2 Aralık 2015 08:14
Videoyu Aç ‘Suriye Krizinden Çıkış Yolu’ (Abdullah Muhaysini)

Suriye devriminin kilit isimlerinden olan alim ve davetçi kimliğinin yanında stratejist ve asker olan Abdullah Muhaysini, Viyana görüşmelerini değerlendirdiği ve Suriye krizinden nasıl çıkılabileceğine dair görüşlerini belirttiği bir yazı kaleme aldı.

KahveKitap

Suriye Krizinden Çıkış Yolu

Suriye Krizinden Çıkış Yolu ve Viyana Toplantısı’nda neler oldu?

Hamd Allah’a salat ve selam Peygamber’e olsun.

Bundan sonra,

Mübarek Şam Kıyamı’ndan bu yana 5 sene geçti. Batı onu söndürmeyi ve baltalamayı başaramadı. Fakat Tunus Devrimi’ni siyasi, Mısır Devrimi’ni de askeri olarak baltalamayı başardı. Ama Suriye ise gerçekten kilitli idi.

Batı, taraflar arasında güç dengesi sağlayarak problemleri uzatmaya çalışmakla yetindi. Bir taraftan devrimcilere ileriye dönük destek vaad ederken bir taraftan rejime müsaade ederek destek verdiler. Bu noktada batının siyasi arenasındaki mücadelesinde ABD ve taraftarlarını bekleyen iki tehlike vardır.

1-Beşar Esed’den daha iyisini bulamadan rejimin düşmesi ve mücahidlerin hakim olması,

2-Rusya’nın işgali ve böylece ABD’nin büyük baskı altında kalması.

Çözüm: ABD’nin siyasi bir duruş belirterek Esed sonrasında ne tek başına Rusya’nın ne de tek başına ABD’nin etkisinin olmaması ve yarı yarıya paylaşımın olması. (Viyana Toplantısı)

Ancak bu pazarlık şu anda tamamlanmış olsa da hçbir kabul görememiştir.

Allah’a hamd olsun ki onların ilk maddesindeki devletin laik olması bendi, grupların ilkeleriyle şiddetli çatışmaktadır.

Rusya, pazarlıkta bu çözüm yoluna ulaşmak için şiddet yoluna başvurdu. Her ne kadar bazı muhalif gruplar Viyana’yı kabul etmiş olsa da bu bir fayda etmedi ve etmeyecek de Allah’ın izniyle. Çünkü bu noktada muhalif grupların farkındalığı ve kararlılık noktasındaki hırslarını biliyoruz. Burada grupların komutanlarına adaklarını adıyan kahraman şehitlerinin kanlarına ihanet etmemeleri hususunda uyarı da bulunuyorum.

Grupları kandırma noktasında başarısız kalan Rusya, İran ile anlaşarak Suriye’ye tek başına girdi. Bunu ise ABD ve müttefikleri asla kabul etmeyecektir. Bu da stinger füzeleri, uçaksavar gibi çeşitli silahların Suriye’ye girmesine sebep olacaktır.

Sonraki aşama ise rejimin zayıflaması ve silinmeye başlaması, devrim ve cihadın rakiplerine karşı galip gelmesi olacaktır Allah’ın izniyle…

Ey grup liderleri! Sabredin! Sabredin… Sizin sabrınızla onların toplantıları boşa çıkacaktır.

Mücadelenizde sebat edin. Rabbinizi razı edin. Cihadınızın sevabına ulaşın.

Peki Çözüm nedir?

Biz bundan çokça bahsetmişizdir. Özetle:

Grupların biraraya gelmesiyle Suriye’de kurulup Allah’ın şeriatıyla yönetecek olan hükümettir. Bu hükümet kendisiyle savaşan tüm güçlere karşı koyabilecek bir ordu çıkartır. Yönetim ve savaş konularında söz sahibi olur, Suriye’nin geleceğine yönelik yatırım yapar…

Kimisi henüz bunun vakti değil daha sonra bunun gerektirdiği malzemelere sahip olamayabiliriz diyor. Ben derim ki; aksine uzun bekleyişler sonrasında şimdi vakit geldi. Korkarım ki bir dönem gelir ve fırsatları kaçırdık deriz.

Bana söyler misiniz: Suriye dışında kurulan geçici hükümetin elinde olan malzemeler nedir? Kendilerine gelen ve otel salonlarında harcadıkları paralar mıdır!

Şu anki çıkış yolu Suriye içinde kurulacak olan hükümettir. Keşke kavmim bunu anlayabilseydi. Bu Allah’ın bize emridir. Allah’ın ipine sarılmak ve tek kelime üzerinde birleşmek farzdır. Bu herkesinde dikkate alması gereken bir gerçektir.

Sonra bir şer’i okul açılır ve idari, ekonomik gibi her türlü politikada en yüksek karar mercii yapılır.

Bundan yüz çevirirseniz en azından Suriye topraklarında siyasi işlerde hakim olacak yüksek şer’i meclis kurmalısınız. Herkesi kapsayan, düşmanlıkları gideren, gidilen yolda tek bir gruba bağlı kalmayan bir meclis.

Allahım sen ümmeti bununla sevindir.

Abdullah Muhaysini

Çeviri: Eymen Hamza

Kaynak : Kuresel Analiz
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca