Video Foto Galeri Yazarlar
14.12.2019 - Cumartesi

​Suriye’nin kuzeybatısında çatışmalar devam ediyor

SURİYE 13 Temmuz 2019 09:44
Videoyu Aç ​Suriye’nin kuzeybatısında çatışmalar devam ediyor

Suriye’nin kuzeybatısında rejim ve özellikle Heyet-i Tahriru Şam (HTŞ) başta olmak üzere muhaliflerle çatışmalar devam ediyor. Yine bombardımanlar esnasında 7 sivil hayatını kaybetti.

KahveKitap
HTŞ, tarafından yönetilen ve yaklaşık 3 milyon kişiye ev sahipliği yapan İdlib ile komşu bölgeler, özellikle kuzey Hama’da yoğunlaşan şiddetli çatışmalar eşliğinde iki aydan fazla bir süredir bombalanıyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR)göre, HTŞ’nin de dahil olduğu muhalif grupların Hamamiyat köyüne yapılan saldırıların ardından kuzeybatısındaki Hama kırsalındaki bir tepeyi ele geçirmesinin ardından Çarşamba gecesi çatışma çıktı.

SOHR'ye göre, çatışmalarda rejimden 46 kişi öldü.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, "Çatışma Perşembe gününe kadar devam etti. Ardından rejim güçleri, köyün yeniden ele geçirilmesi için karşı saldırı başlattı” dedi.

HTŞ’nin askeri sözcüsü Ebu Halid eş-Şami, saldırının, köy ve tepe ele geçirilmeden önce Hammamiyat bölgesine başlatıldığını söyledi.

Suriye Ulusal Kurtuluş Cephesi (SUKC) Sözcüsü Naci Mustafa’ya göre bu tepe, çok stratejik; çünkü rejim güçlerinin yardım aldığı ana yollara bakıyor.  

SOHR’ye göre, kuzey Hama kırsalında son haftalarda çatışmalar yaşanıyor. Bunlardan Haziran ayında yaşanan çatışmalardan birinde her iki taraftan üç günde 250 kişi öldü. Çatışmalarla eş zamanlı olarak İdlib'in güneyi ve Hama'nın kuzeyi rejim güçlerinde bombalandı.

Kuzeybatı Hama'daki Latamna kasabasına düzenlenen Rus bombardımanı sonucu en az bir sivil hayatını kaybederken, rejimin saldırılarında İdlib'deki Cisr eş-Şuğur kasabasında içlerinde bir çocuğun da bulunduğu beş kişi hayatını kaybetti.

Eylül ayında Rusya ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın ardından bir süre bölge sakindi. Bölge “çatışmadan arındırılmış bölge” ilan edilmişti. Ancak Şubat ayından itibaren rejim güçleri bu bölgeyi bombalamaya başladı ve ardından bombalamalara Rusya güçleri de katıldı.

Nisan ayının sonunda gerilim yükseldiğinde, rejim ve Rus güçlerinin bombardımanından 560 sivil öldürüldü. Bunların 11’i Çarşamba günü gerçekleşen saldırıda hayatını kaybederken bu saldırıda bir hastane hizmet dışı bırakıldı.

BM’ye göre, gerilimin tırmanmasından bu yana en az 25 sağlık tesisi bombalandı, çatışmalardan 330 bin kişi bombalanmayan bölgelere göç etmek zorunda kaldı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca