Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

​Tahran yeni radar sistemini duyurdu

Okunma: 782
İRAN 11 Ağustos 2019 18:49
Videoyu Aç ​Tahran yeni radar sistemini duyurdu

İran dün 400 kilometrelik bir alandaki insansız hava araçları (İHA) ve füzeleri tespit edebildiğini söylediği hava savunma sisteminin parçası olan yeni bir radar sisteminin duyurusunu yaptı.

KahveKitap
İran’ın yarı resmi haber ajansı ISNA’nın haberine göre  “Falak” isimli radar sistemi, İran'ın daha önce Rusya’dan ithal ettiği, ancak yaptırımlar nedeniyle yedek parçası temin edilemeyen ve “yabancı tamir ekiplerine ulaşılamayan” bir radar sistemi olan “Gamma”nın yerelleştirilmiş bir versiyonu.

ISNA, radar sisteminin denemelerinin nerede yapıldığına dair detay vermezken İran resmi televizyonu, Falak’ın görüntülerini yayınladı. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Batılı askeri analistler, İran’ın genellikle sahip olduğu silah yeteneklerini abarttığını, ancak balistik füze programının endişe verici olduğunu, Washington'un İran ile dünya güçleri arasında o dönem uygulanan ekonomik yaptırımların hafifletilmesi karşılığında İran’ın nükleer faaliyetlerini azaltması şartıyla 2015 yılında imzalanan anlaşmadan geçtiğimiz yıl çekilmesinin bu endişeleri daha da artırdığını söylediler.

Öte yandan İran merkezli haber ajansı Mehr’in aktardığı açıklamalarında İran Hava Savunma Komutanı Tuğgeneral Alirıza Sabahiferd, “Sistem çok yetenekli. Her türlü seyir (Cruise) füzesi, balistik füze ve İHA’yı tespit edebiliyor” diye konuştu.

Tahran yeni radar sistemini, ABD’nin İran’a son aylarda baskı uyguladığı Ortadoğu’da tansiyonun yükseldiği bir ortamda tanıttı. Washington, Viyana'da Tahran ile imzalanan nükleer anlaşmadan 2018 yılında geri çekilirken İran’a yönelik sert ekonomik yaptırımlarını yeniden uygulamaya başladı. İki ülke arasındaki gerilim, Basra (Arap) Körfezi'nde petrol tankerlerini hedef alan sabotaj saldırılarına maruz kalmaları ve İran’ın ABD'ye ait bir İHA’yı düşürmesinin ardından daha da arttı.

Falak’ın Rus yapımı Gamma’nın yerelleştirilmiş versiyonu olduğunu aktaran ISNA, Gamma radar sisteminin “yaptırımlar” nedeniyle temin edilemeyen yedek parça eksikliğinden dolayı kullanılamadığını da ekledi.

İran, nükleer anlaşmanın imzalanmasının ardından Mart 2016’da, S-300 Rus hava savunma sistemini topraklarında konuşlandırmıştı. Bununla birlikte Mehr, Falak radar sisteminin, birleşik hava savunma ağına bağlı olduğunu ve S-300'ün radar kapsamını tamamladığını kaydetti.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder