Video Foto Galeri Yazarlar
29.2.2020 - Cumartesi

​TSK’nın Hama’nın kuzeyi ve İdlib’teki gözlem noktalarına askeri takviyeleri sürüyor

SURİYE 15 Şubat 2019 14:16
Videoyu Aç ​TSK’nın Hama’nın kuzeyi ve İdlib’teki gözlem noktalarına askeri takviyeleri sürüyor

Astana sürecinin üç garantör ülkesi olan Rusya, İran ve Türkiye, Suriye’deki gelişmeler, Anayasa Komitesi’nin oluşumunu ve İdlib’de kötüleşen durumu tartışmak üzere Soçi’deki üçlü zirvede bir araya gelirken, Ankara İdlib’deki gerginliği azaltma bölgesindeki gözlem noktalarına askeri takviye yapmaya devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait 20 araçlık yeni bir askeri konvoy, Astana’da varılan uzlaşı kapsamında, Türkiye’nin Hama’nın kuzey kırsalındaki Şir Magar’da kurduğu gözlem noktalarına ulaştı.

Birkaç gün önce de, TSK’ya ait beton bloklar taşıyan araçlar, Bab el-Hava Sınır Kapısı'ndan İdlib’in güneyi ile Hama’nın kuzeyinde yer alan kırsal alandaki gözlem noktalarına doğru yönelmişti.

Geçtiğimiz hafta ise, TSK’ya ait bir başka askeri konvoy, Maarat al Numan kırsalındaki gözlem noktalarına ulaşmıştı.

4 Şubat’ta ise, beton bloklar ile yüklü bir başka konvoy, Maarat al Numan kırsalındaki Sarman kasabası yakınlarındaki gözlem noktasına varmıştı.

Türkiye 12 gözlem noktası kurmuştu

Türkiye, Heyetu Tahrir’uş Şam’ın, Türkiye’ye yakın Suriyeli muhalif gruplar tarafından kontrol edilen bölgelerin çoğunu ele geçirip geri dönüşüne ve şiddetin artmasına tanık olunan İdlib’de gerginliği azaltma bölgelerine ilişkin anlaşma uyarınca 12 gözlem noktası kurmuştu.

Bu gelişmeler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında, 17 Eylül’de ulaşılan, İdlib'de rejim ve muhalif güçlerini birbirinden ayırmak için silahsızlaştırılmış bir bölge oluşturulmasını öngören Soçi anlaşması uyarınca, Ankara’dan İdlib'e yönelik sözlerini yerine getirilmesini talep eden Moskova’nın tepkisini çekmişti.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM