Video Foto Galeri Yazarlar
25.5.2019 - Cumartesi

01.01.2019 Günün Ayet ve Hadisi

Okunma: 874
AYET VE HADİS 1 Ocak 2019 00:00
Videoyu Aç 01.01.2019 Günün Ayet ve Hadisi

01.01.2019 Günün Ayet ve Hadisi

   ISLAHHABER    HABER MERKEZİ   


Ayet : 

ALLAH (Azze ve Celle) şöyle buyuruyor ;
 

 إِنَّا فَتَحْنَا لَكَ فَتْحًا مُّبِينًا لِيَغْفِرَ لَكَ اللَّهُ مَا تَقَدَّمَ مِن ذَنبِكَ وَمَا تَأَخَّرَ وَيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكَ وَيَهْدِيَكَ صِرَاطًا مُّسْتَقِيمًا وَيَنصُرَكَ اللَّهُ نَصْرًا عَزِيزًا

"Doğrusu biz sana apaçık bir fetih ihsân ettik. Böylece Allah senin geçmiş ve gelecek günahını bağışlar.Sana olan nimetini tamamlar ve seni doğru yola iletir. Ve sana Allah, şanlı bir zaferle yardım eder."

(Fetih Suresi 1-3)Hadis :

 

"Ebu Şüreyh el-Adevi radıyallahu anh anlatıyor: Mekke’ye asker sevkeden Amr İbnu Sa’id’e dedim ki: Ey emir, bana müsaade et. Fethin ferdası gününde Resûlullah (s.a.v)'in söylemiş bulunduğu bir hadisini hatırlatayım: Allah’a hamd ve senadan sonra şöyle buyurmuştu: "Mekke’yi insanlar değil, Allah haram kılmıştır. Allah’a ve ahirete inanan hiçbir mü’mine orada kan dökmek helal olmaz. Ağaç sökmek de helal olmaz. Eğer biri çıkıp da Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm’ın oradaki savaşını göstererek kan dökmeye ruhsat vermeye kalkarsa kendisine şunu söyleyin: Allah, Resûlüne izin vermişti, ama size izin vermiyor! Mekke’de bana bir gündüzün bir müddetinde (gün doğumundan ikindiye kadar) izin verildi. Sonra bugün tekrar eski hürmeti (haramlığı) ona geri döndü. Bu hususu, sizden burada hazır olanlar, hazır olmayanlara ulaştırsın.

Ebu Şüreyh’e: Amr sana ne dedi? diye soruldu. Ey Ebu Şureyh bunu ben, senden daha iyi biliyorum. Harem, âsi olana, kan döküp kaçana, cinayet işleyip kaçana sığınma tanımaz! diye cevap verdi dedi."

(Buhari, İlm 37, Cezau’s-Sayd 6, Megazi 50; Müslim, Hacc 446, (1354); Tirmizi, Hacc 1, (89), Diyat 13, (1406); Nesai, Menasik 11, (5, 205, 206))

 

Selâm ve Duâ ile...

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder