Video Foto Galeri Yazarlar
19.5.2019 - Pazar

1.500’den fazla mülteci ve göçmen Akdeniz'de boğularak öldü

Okunma: 996
DÜNYA 23 Ağustos 2018 09:37
Videoyu Aç 1.500’den fazla mülteci ve göçmen Akdeniz'de boğularak öldü

İçinde bulunduğumuz yılın ilk yedi ayında 1.500’den fazla mülteci ve göçmen Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybetti. Sadece Haziran ve Temmuz aylarında 850’yi aşkın insanın hayatını kaybetmesinin ardından bu korkunç eşik aşılmış oldu ve Akdeniz dünyanın en ölümcül deniz yolu olarak kayıtlara geçti.

UNHCR örgütünün yayınlamış olduğu rapora göre;

İçinde bulunduğumuz yılın ilk yedi ayında 1.500’den fazla mülteci ve göçmen Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybetti. Sadece Haziran ve Temmuz aylarında 850’yi aşkın insanın hayatını kaybetmesinin ardından bu korkunç eşik aşılmış oldu ve Akdeniz dünyanın en ölümcül deniz yolu olarak kayıtlara geçti.Avrupa kıyılarına ulaşan toplam insan sayısının önceki yıllara kıyasla önemli ölçüde azalmasına rağmen, ölüm oranlarının artması konusunda özellikle endişelidir. Bu yıl, şu ana kadar yaklaşık 60.000’e yakın insan Akdeniz’i geçmiştir. Geçen yıla kıyasla bu sayı neredeyse yarıya düşerek 2014 yılı öncesi seviyelere geri dönmüştür. Ancak Haziran ve Temmuz aylarında Akdeniz üzerinden geçişe teşebbüs eden her 31 kişiden biri ya hayatını kaybetmiş ya da kaybolmuştur. Oysa bu oran 2017 yılı boyunca her 49 kişiden bir kişi olarak kayıtlara geçmişti.

Sömürgeci insan tacirlerinin ve kaçakçılarının dayanıksız ve denize çıkmaya elverişsiz teknelerle gün geçtikçe daha tehlikeli hâle gelen deniz geçişleri düzenledikleri bildirilmektedir. İnsan kaçakçılarının aşırı yolcu yüklemesi yaptıkları bu tekneler, yardımın zamanında gelmesi umuduyla daha sonra açık denizlere bırakılmaktadır.

Suriye’den kaçan mülteciler, Avrupa’ya deniz yoluyla yapılan yeni varışların yaklaşık %13,5’iyle en büyük mülteci nüfusunu oluşturmaktadır ve bu sayı, dünyanın en büyük mülteci krizinden etkilenen kişilerin karşı karşıya kaldıkları, süregelen çaresizliği de bir kez daha gözler önüne sermektedir. UNHCR, uluslararası topluma insanları evlerinden kaçmak ve giderek daha tehlikeli ve korkunç bir hâle gelen bu yolculuklara çıkmak zorunda bırakan zorla yerinden edilmenin temel sebeplerini irdeleme konusundaki çağrısını yinelemektedir

Haber var islah eder, haber var ifsad eder