Video Foto Galeri Yazarlar
17.10.2017 - Salı

10.04.2017 - Günün Ayet ve Hadisi

Okunma: 1185
AYET VE HADİS 10 Nisan 2017 08:48
Videoyu Aç 10.04.2017 - Günün Ayet ve Hadisi
ALLAH Azze ve Celle şöyle buyuruyor; 
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم 
وَمَا تَنقِمُ مِنَّا إِلاَّ أَنْ آمَنَّا بِآيَاتِ رَبِّنَا لَمَّا جَاءتْنَا رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَيْنَا صَبْرًا وَتَوَفَّنَا مُسْلِمِينَ

 
Oysa sen, yalnızca, bize geldiğinde Rabbimizin ayetlerine inanmamızdan başka bir nedenle bizden intikam almıyorsun. "Rabbimiz, üstümüze sabır yağdır ve bizi müslüman olarak öldür." (Araf 126)
Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): 

İbnu Abbâs (radıyallahu anh) anlatıyor: "Uyeyne ibnu Hısn (Medine'ye) gelince, kardeşinin oğlu Hürr İbnu Kays'ın yanına indi. Hürr İbnu Kays ise Hz. Ömer'in yakınlarındandı. Onun meclisinde yaşlı veya genç bir kısım kurrâ ve fakihler müşâvere heyeti olarak bulunurdu. Uyeyne İbnu Hısn:
"Ey kardeşimin oğlu! Emirü'lmü'mininin yanına girmem için izin taleb et!" dedi. O da izin istedi. Ancak yanına girince:
"Yeter artık! Ey İbnu'l-Hattâb sen  bize bol vermediğin gibi, aramızda  adaletle de hükmetmiyorsun!" dedi. Hz. Ömer (radıyallahu anh) pek öfkelendi. Neredeyse dövmek için üzerine yürüyecekti ki,  Hürr (radıyallahu anh) atılıp:
"Ey emire'lmü'minin Allah Teâla Hazretleri Resûlüne: "Affı esas tut, ma'rufu emret ve câhillerden de yüz çevir!" (A'raf, 199) emretmiştir. Bu adam da  cahillerden biridir" dedi. Vallahi, Hürr ayeti okuyunca Hz.  Ömer olduğu yerde kalıp hiçbir  şey yapmadı. Hz. Ömer  Kitabullah'ın yanında hemen durur, onu koyup geçmezdi (radıyallahu anh)."
[Buhârî, İ'tisam 2, Tefsir, A'raf 5.]
 

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |