Video Foto Galeri Yazarlar
24.10.2018 - Çarşamba

13.11.2017 - Günün Ayet ve Hadisi

Okunma: 1011
AYET VE HADİS 13 Kasım 2017 00:10
Videoyu Aç 13.11.2017 - Günün Ayet ve Hadisi
ALLAH Azze ve Celle şöyle buyuruyor; 
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم 
قَدْ كَانَ لَكُمْ آيَةٌ فِي فِئَتَيْنِ الْتَقَتَا فِئَةٌ تُقَاتِلُ فِي سَبِيلِ اللّهِ وَأُخْرَى كَافِرَةٌ يَرَوْنَهُم مِّثْلَيْهِمْ رَأْيَ 
الْعَيْنِ وَاللّهُ يُؤَيِّدُ بِنَصْرِهِ مَن يَشَاء إِنَّ فِي ذَلِكَ لَعِبْرَةً لَّأُوْلِي الأَبْصَارِ
 
Karşı karşıya gelen iki toplulukta, sizin için andolsun bir ayet (ibret) vardır. Bir topluluk, Allah yolunda çarpışıyordu, diğeri ise kafirdi ki göz görmesiyle karşılarındakini kendilerinin iki katı görüyorlardı. İşte Allah, dilediğini yardımıyla destekler. Şüphesiz bunda, basiret sahipleri için gerçekten bir ibret vardır. (Ali İmran 13)
 
Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): 

.......İmrân ibnu Husayn (R) şöyle demiştir: Ben Peygamber(s.a.v)'in yanında idim. O sırada Temîm oğullan'ndan bir topluluk geldi. Peygamber onlara:
—  "Müjdeyi kabul edin ey Temîm oğulları!" buyurdu. Onlar:
— Sen bizi müjdeledin. Şimdi bize (Beytu'I-mâl'den dünyalık da) ver! dediler.
Bu sırada Yemen halkından birtakım insanlar içeriye girdiler. Pey­gamber bu sefer onlara:
—  "Ey Yemenliler! Temîm oğullan madem ki müjdeyi kabul et­mek istemediler, islâm 'in o hayır ve saadet müjdesini sizler kabul edi­niz!" buyurdu.
Yemenliler:
— Kabul ettik (yâ Rasûlallah)! Esasen bizler Sen'in yanına dîn hususunda iyi anlayışlar kazanalım ve Sen'den bu işin (yânî yaratılı­şın) evvelinde neler olduğunu soralım diye geldik! dediler.
Peygamber:
—  "(Ezelde) Allah vardı ve Allah'tan başka birşey yoktu. Ve Allah'ın Arşı bulunuyordu. Sonra Allah gökleri ve Yer'i yarattı. Sonra Allah (levhde) kâinatın tamâmım takdir ve tesbît edip yazdı..." buyurdu.
Sonra tam bu sırada bana bir adam geldi de:
—  Yâ İmrân! Yetiş, deven kaçıp gitti! dedi.
Ben hemen deveyi aramak üzere gittim. Bu sırada benimle de vem arasım serâb kesiyordu. Allah'a yemîn ederim ki, keski devem gitmiş olsaydı da ben yerimden kalkmasaydım (ve Peygamber'in söz­lerini dinleseydim) diye arzu ettim!
(Buhari)
 

Haber var islah eder, haber var ifsad eder