Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

154 Yahudi İşgalci Mescid-i Aksa’ya Baskın Düzenledi

Okunma: 3157
FİLİSTİN 7 Ağustos 2019 23:55
Videoyu Aç 154 Yahudi İşgalci Mescid-i Aksa’ya Baskın Düzenledi

Onlarca Yahudi yerleşimci bu sabah (7 Ağustos Çarşamba) işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

KahveKitap
Kudüs’teki İslami Vakıflar Dairesi basın ve halkla ilişkiler sorumlusu Firas Ed-Dibs, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 154 Yahudi yerleşimcinin bu sabah işgal güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında Mescid-i Aksa’ya girdiğini söyledi.

Ed-Dibs, Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlediği sırada işgal güçlerinin de Mescid-i Aksa bekçilerinden Mühenned İdris’i Er-Rahme Kapısı Namazgahı civarında darp ettiğini ve cemaatten Nizam Ebu Rumuz’u gözaltına aldığını bildirdi.

Mescid-i Aksa'yı Yahudiler ve Müslümanlar arasında zaman ve mekan bakımından ikiye bölme planları yapan işgal yönetimi, oldubitti yaparak bu planlarını hayata geçirebileceği zemini hazırlamaları için Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemeye teşvik ediyor.

İşgal güçlerinin himayesinde Mescid-i Aksa'ya giren Yahudi yerleşimciler, bir süre avluda dolaştıktan sonra Es-Silsile Kapısı'ndan çıkıyor.

İşgal polisi Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesine öğleden önce ve sonra olmak üzere iki ayrı zaman diliminde izin verirken, Yahudi yerleşimciler baskınlar için daha çok cemaatin az olduğu sabah saatlerini tercih ediyor.

İşgal yönetiminin Mescid-i Aksa bekçilerine ve çalışanlarına yönelik baskılarını artırdığı, birçoğunu gözaltına aldığı ve sorguya çektiği, çeşitli sürelerde Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırmayla cezalandırdığı kaydedildi.

Yahudi cemaatleri ve sözde heykel örgütleri de Yahudi yerleşimcileri Kurban Bayramı’nda Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemeye çağırdı ve baskınların 11 Ağustos Pazar günü bayram namazının bitiminin ardından başlayarak gelecek hafta Perşembe gününe kadar günlük olarak devam edeceğini bildirdi.
 
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder