Video Foto Galeri Yazarlar
25.5.2019 - Cumartesi

18-19 Nisan Taliban Raporu ve Kabil Açıklaması

Okunma: 2304
AFGANİSTAN 20 Nisan 2016 09:14
Videoyu Aç 18-19 Nisan Taliban Raporu ve Kabil Açıklaması

Taliban Kaynaklı 18-19 Nisan 2016 Tarihli Haberden Bazıları

Taliban Kaynaklı 18-19 Nisan 2016 Tarihli Haberden Bazıları

 1. Kunduz, Kalezel bölgesi merkezindeki çatışmalardan sonra, bölgedeki bütün askeri karakollar Taliban kontrolüne geçti. Yaşanan çatışmalarda birçok hükümet milisi öldü. Yüklü miktarda silah ve mühimmata el konuldu.
 2. Badahşan, Tegab bölgesinde hükümet güçlerine yapılan muhasara sonrasında yaşanan çatışmada 9 polis öldürüldü 15 tanesi ise yaralandı. Yaşanan çatışmada 1 Taliban savaşçısı da yaşamını yitirdi.
 3. Kunduz, Şehir, Hatiyze Dırvaza bölgesinde şiddeli çatışmalar yaşanıyor.
 4. Paktiya, Merkez’de bir ranger aracın tahrip edilmesi sonucunda, araç içerisinde bulunan 1 rütbeli ve 7 asker etkisiz hale getirildi.
 5. Badghis, Cunud bölgesi kumandanı öldürüldü.
 6. Gazni, Merkez’de önemli kumandan “Malang Baritu” öldürüldü. Bu kumandan Gazni içerisindeki birçok bölgenin de sorumlusuydu.
 7. Kunduz, Han Abad bölgesinde içlerinde merkezlerinde bulunduğu 22 askeri karakol Taliban tarafından kontrol altına alındı. Yaşanan çatışmalarda bölge kumandanı “Erkam” ve 20 asker öldürüldü. Diğer 5 kumandan ve 30 asker canı olarak yakalandı. Yaşanan çatışmalarda birçok silah ve mühimmata el konulurken, 2 tane Taliban savaşçısı yaşamını yitirdi. 12 tanesi ise hafif şekilde yaralandı.
 8. Kunduz, İmamseb bölgesinde 4 tane daha askeri karakol kontrol altına alındı. Bölgedeki çatışmalar devam ediyor.
 9. Kunar, Nariy bölgesindeki 1 önemli askeri karakol Taliban kontrolüne geçti.

 

Taliban Kaynaklı 18-19 Nisan 2016 Tarihli Haberden Bazıları

 1. Kunduz, İmamseb bölgesinde 2 askeri karakol ve 1 önemli merkez Taliban kontrolüne geçti.
 2. Kunduz, Deştiarçi bölgesinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.
 3. Kabil, Şehir merkezindeki istihbarat merkezine bombalı araç saldırısı düzenlendi. Patlama sonrası olay yerinde Taliban fedai savaşçıları ile ordu güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.
 4. Feryab, Garzivan bölgesinde hükümet milisleri ile şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Ayrıca medyanın bölgede Taliban aleyhinde yaptığı haberler gerçeklik taşımamaktadır.
 5. Balkh, Şurtipa bölgesindeki çatışmalarda 1 askeri karakol kontrol altına alınırken çatışmalarda 6 hükümet milisi öldürüldü. 1 Taliban savaşçısı da çatışmalarda yaralanmıştır.
 6. Vardak, Seyidabad bölgesinde anayol da çıkan çatışmada, 1 Hummer 6 Ranger araç, 3 ikmalat kamyonu tahrip edilmiş. 13 asker de etkisiz hale gelmiştir.

 

19 Nisan 2016 Sabahı Kabil’de İstihbarat Binasını Hedef Alan Saldırı İle İlgili Bilgilendirme: 19 Nisan günü sabah (Afganistan saati ile saat 09:00 civarı) saatleri.

6OEyoacw

Saldırı İlk olarak patlayıcı yüklü kamyonun idarenin önünde patlatılması ile başlamış ve ardından fedai savaşçıların bölgeye varması ile devam etmiştir. Patlamadan sonra 5 saat ten fazla süren çatışmalar yaşanmıştır. Çatışma esnasında içerideki fedai savaşçılar ile telefon ile yapılan görüşmede 58 kişinin içeride öldürüldüğü bilgisi alınmıştır. Çatışma sonrasında mühimmatı biten bir fedai savaşçımız güvenli bir şekilde yerine geri dönmüştür. Ölü sayısı konusunda medyanın verdiği rakamlar her zamanki gibi gerçeği yansıtmamaktadır.

Sonuç olarak: Patlama ve yaşanan çatışmalar dâhilinde, bölgeden de gelen raporlar ile toplamda, içlerinde istihbarat subayları ve daha üst düzeylerinin de bulunduğu 92 çalışan öldürülmüştür.

Sözlerini bu açıklama ile sonlandıran Zabihullah Mücahid, bu tür saldırıların da işgalci ve işgalcilere yardım eden hükümet güçlerini hedef alarak devam edeceğini söyledi.

Kabil’de şehadet operasyonu gerçekleştiren  Taliban mücahidleri :

EZzbCJQM

unRRIqdU

Kaynak : küreselanaliz

Haber var islah eder, haber var ifsad eder