Video Foto Galeri Yazarlar
24.11.2017 - Cuma

18 OCAK TALİBAN RAPORU

Okunma: 2719
AFGANİSTAN 18 Ocak 2017 21:37
Videoyu Aç 18 OCAK TALİBAN RAPORU

Afganistan'da 18 Ocak günü yaşananların özeti

ISLAH HABER / ÇEVİRİ HABER

18 OCAK
FARAH:  Yetkililer, Farah'ın kukla yöneticisi Asif Nang ile bölgedeki diğer yetkililer arasındaki iktidar mücadelesinin yoğunlaştığını söylüyor. Güvenilir kaynaklara göre, akşam geç saatlerde ateş mübadelesini başlatan kukla yönetime karşı dün yerel yöneticilerin desteği ile bir protesto gösterisi düzenlendi.

URUZGAN: Tarinkot merkezinden gelen son rapora göre birkaç gün önce Tarinkot merkezine bağlı Spni Havri bölgesinde ilerleyen düşman birliklerine gece 10 sularında Mücahitler tarafından saldırı gerçekleştirildi. Ağır ve hafif silahlı saldırılar gece geç saatlere dek sürdü, çatışma boyunca 14 kadar paralı asker öldürülürken 4 diğer ücretli asker de yaralandı. 2 APC imha edilirken 3 APC ye de el konuldu.
 
BADGİS: Bagdis eyaleti muhabirine göre, İslam Emirliği Bagdis eyaletinde kontrolü ele geçirilmiş birçok bölgede diğer gelişmelerin yanında eğitim alanında da gözle görülür bir ilerleme kaydetmiş durumda.İslam Emirliği Eğitim- Öğretim ve Yüksek Öğrenim Komisyonu yetkilisi Mauvi Matiyullah Abid, bölge halkının da desteği ile 400 civarı Medrese yurdunun açıldığı ve serinin devam etmekte olduğunu belirtti.
İslam Emirliği yeniden yapılanma, var olan kaynakları kullanarak ülke insanını rahatlatma, onların yarasını sarmanın yanında ülkenin dört bir yanında İslami ve modern eğitimi yaygınlaştırma adına gece gündüz çalışıyor ve bu yolda dikkate değer birçok hizmet alanı oluşturuldu.
 
Öte yandan, raporlara göre Murgab bölgesi Goçak'tan General Dostum'un yakın savaş arkadaşlarından ve en başından Amerikan istilası için çalışmış Abdul ya da Arbab isimli bir ücretli komando gece geç saatlerde Herat eyalet hastanesinde hastalıktan öldü.
 
Diğer bir habere göre ise, sabah 7 sularında 1 ücretli eyalet polisi Coh Karez bölgesinde bir sniper tarafından öldürülürken bir diğer ücretli asker de Murgab ilçesi Goçak bölgesinde öldürüldü.
Diğer bir raporda ise düşmanın Makur ilçesinde bir sivil marketi hedef aldığı ancak hamd olsun bir zarar veremediği belirtildi.

URUZGAN: Sabah saatlerinde Çora bölgesi Tori Çeni'de 2 ücretli asker öldürüldü. 1 ABD tarzı PK makineli tüfek ve 1 AK tüfeği ele geçirildi.
 
FARAH: Bir ücretli komando Muhammed Naik Muhammed öldürüldü ve tüfeği gece boyunca Farah kentine yakın Nazo Mekteb bölgesi civarında pusuda olan bir Mücahit tarafından ele geçirildi.
 
Ayrıca, ücretli askerlere ait bir tank Mücahitlerin dün gün ortasında Farahrod ilçesi Abdullah Hel bölgesindeki bir düşman kolonisini nişan almasından sonra ağır silahların ateşlenmesiyle parçalara ayrıldı. Saldırının ardından birkaç silahlı adam öldürüldü. Mücahitlerden ise 1'i şehadeti kucaklarken 3 diğer Mücahid de yaralandı. Detaylara göre,  Mücahitler hala düşman cephesine karşılık veriyorken, düşman uzak bölgelerdeki sivil alanları hedef alıyor. Üstelik, Mücahitlerin dün öğleden sonra Farah hava üssünü 3 misil bombası ile vurması ile hem ücretli askerler de hem de onların yabancı efendileri ciddi can ve mal kaybına uğradı.
 
FARYAB:  Karmakol ilçesinden gelen haberlere göre saat 3 sularında  ilçenin Sarband bölgesinde mayın patlaması sonucu bir tetikçi öldürüldü ve bir diğeri de ölümcül bir yara aldı.
 
ZABUL: Bismillah; Maruf ilçesi Merokhel köyünde oturan ücretli bir asker Şamulzayi ilçe sınırında tutuklanarak güvenli bölgeye sevk edildi.
 
KUNDUZ:  Hanabad ilçesinde 2 saat süren çatışmada birçok sayıda kukla askerin hayatını kaybettiği ve birçok yaralının olduğu aktarıldı.
 
KANDAHAR:  Mücahitler, Mayvand ilçesi Sara Baghal bölgesine operasyon amaçlı gelen bir düşman alayına saldırarak1 APC ağır silahlarla bir diğer APC ise mayınla imha edildi. Birkaç tetikçi öldürüldü ve yaralandı. Bu esnada, 2 paralı asker sniper tarafından vuruldu ancak düşman sivil yerleşkeleri sığınak haline getirerek hedefsizce atış yapmaya başladı.
 
KUNAR: Surkani ilçesinde düşman kontrol merkezine gerçekleştirilen saldırı sonucu  düşmana sayısı henüz belirlenemeyen birçok kayıp verildi. Ayrıca, bölgenin başka bir yerinde daha Mücahitlerin çatışmaya girdiği ancak verilen hasarın belirlenemediği rapor edildi. Ayrıca, Surkani ilçesinde bir kukla asker sniper ateşi ile öldürüldü.
 
HOST:  Eyaletin başkentinde düşman aracını hedef alan bir bomba ile  2 kukla asker ölürken diğer 2 kukla da yaralandı. Benzer bir saldırıda Şeyh Amir kentinde düşman aracı IED ile hedef alındı. Saldırı sonucu aracın içindeki herkesin ölü ya da yaralı olduğu belirtildi.
 
NANGARHAR:  Bati Kot ilçesindeki pusudan sonra İslam Emirliği askerlerinin düşman birlikleri ile girdiği çatışma sonrası bir komando ve tetikçisi öldürülürken 2 asker de yaralandı.Ayrıca Mücahitler Surk Rovd ilçesinde bir Arbakilere ait bir kışlayı ağır silahlarla hedef aldı ancak ölü ya da yaralı olup olmadığı henüz bilinmiyor.
 
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder