Video Foto Galeri Yazarlar
24.11.2017 - Cuma

19 OCAK TALİBAN RAPORU

Okunma: 2539
ÖZEL HABER 19 Ocak 2017 23:59
Videoyu Aç 19 OCAK TALİBAN RAPORU

Afganistan'da 19 Ocak günü yaşananların özeti

ISLAH HABER / ÇEVİRİ HABER

19 OCAK
 
LAGMAN: Eyaletin Kargayi ilçesinde Mücahidlerin düşman kuvvetlerinin saldırısına karşılık, bir Amerikan istilacısı ve bir yerel komutanın öldüğü, iki komandonun da yaralandığı karşı saldırısından sonra Çarşamba günü İslam Emirliği Mücahidleri ve düşmanlar karşılıklı ateş açtılar.
Aynı şekilde, düşman saldırısı,  Mücahidlerin hiçbir kayıp vermediği saatler süren çatışma sonrasında bertaraf edildi.
 
KAPİSA: Perşembe sabahı , eyaletin Tagab ilçesinde bir düşman tankının geçisi sırasında yol kenarına yerleştirilen bir bomba patlatıldı. Dört kukla öldürüldü. Bombalı saldırı öncesinde Mücahidler ve düşman arasında çatışmaların devam ettiği belirtildi ancak herhangi bir kayıp olup olmadığı henüz bilinmiyor.
Daha sonra, söz konusu ilçede bir düşman tankının köprüden aşağı bir nehire düştü. 4 kukla öldü 3ü de yaralandı.
 
KABUL : Al-Amerah haberine göre Perşembe günü, ülkenin başkentinde çift bombardıman sonucunda bir takım üst düzey komutan ve asker zayiatı oldu.
 
VARDAK: Perşembe günü, eyaletin Sayed Abad ilçesinde İslam Emirliği Mücahidleri ve düşman arasında ateş mübadelesi oldu fakat ölü ve yaralı sayısı henüz bilinmiyor.
 
HELMEND : Geceleyin, Gerişk ilçesinin Bari bölgesinde bir sniperin ateş açması sonucunda en az 2 silahlı adam hemen oracıkta öldürüldü.
 
Dün günortasında,  Marjah ilçesinin aktarım bölgesi Darab’ta ez a üç paralı asker bir sniper tarafından öldürüldü, Mücahidlerin pususunun arasında  kalan bir APC,  RPG  ateşi  ile imha edildi.
 
NİMRUZ : Yetkililer,  Mücahidlerin saldırılarından korkan ücretli adamların Delaram ilçesinin Sawyio Motarona bölgesindeki bir kontrol noktasından kaçıp orayı terk ettiğini belirtti.
 
FARAH : Bugün yerel saatle sabah 9 sularında, Gülistan ilçesinin Jawza bölgesine yakın Kandahar-Herat karayolunda bir ücretli devriye Mücahidler tarafından pusuya düşürüldü, 2 silahlı adam öldürüldü.
Daha  sonra, düşman takviyesinin olay yerine  gelmesinin ardından çıkan silahlı çatışmanın arasında kalan bir düşman APC’si  imha edildi.
 
FARYAB :  Dün yerel saatle sabah 5 sularında, Chilgzay ilçesinin Kalandar Bazar bölgesindeMücahidlerin karşılıklı ateş açması sonucunda paralı bir eyalet polisi öldürüldü.
Ayrıca geceleyin, Paştunkot ilçesinin Khairabad bölgesinde Mücahidlerin pusuya düşürdüğü bir uşak öldürüldü.
 
Sharin Tagab ilçesinden gelen haberlere göre geceleyin,  Faizabad bölgesindeki ücretli bir kontrol karargahına  Mücahidlerin saldırısına uğradı.
Ağır ve hafif silahlarla yapılan saldırı yarım ya da bir saat kadar sürdü. Söz konusu kontrol karargahı istila edildi. Komutan Hayatullah korumasıyla birlikte öldürüldü.
 Raporlara göre , Mücahidlerin hiçbir kayıp vermediği saldırıda bir PKM makineli tüfek,  9 atımlık 1 RPG fırlatıcı , 2 iletişim radyosu,  1 binoküler , 5000 karışık mühimmat ve başka teçhizatlar da ele geçirildi.
 
KANDAHAR : Eyaletin güneyindeki Meyvand ilçesinden gelen haberlere  göre , İslam Emirliği Mücahidleri  geceleyin Şalgami bölgesinde bulunan Komutan Şah Muhammed’in kontrol noktasına saldırı düzenledi.
Ağır ve hafif silahlarla yapılan saldırılar, kısa bir direnişten sonra karargahın istilasıyla, adı geçen komutan da dahil sekiz kuklanın öldürülmesiyle, diğer teçhizatların yanı sıra beş tüfeğe el koyulmasıyla, bir tane de motosikletin kullanılamaz hale getirilmesiyle sonuçlandı.
Çapraz ateş sonucunda iki Mücahidin de yaralandığı belirtildi.
 
FARAH : Raporlar, Farahrod ilçesinde dün operasyon için Abdullah Hel bölgesine geldiklerinden bu yana ANP,ANA ve komando birliklerine karşı şiddetli çatışmaların olduğunu belirtti.
Dün gece akşam 9 civarında Mücahidler sniper saldırıları düzenledi,  anında 8 kukla öldürüldü.
Operasyonda şimdiye kadar , 2 mücahid savaşçı şehadete kavuşup  3  Mücahid yaralanırken  12 düşman personeli öldürüldü, 7 kişi  de yaralandı.
Düşman panik içinde rastgele ateş açarken, sivillere karşı diğer maddi zararlarla birlikte 8 çocuk ve kadınları da yaraladı.
 
 
  

Haber var islah eder, haber var ifsad eder