Video Foto Galeri Yazarlar
20.11.2017 - Pazartesi

1948 Yılında İşgal Edilen Topraklardaki Filistinliler İntifadayı Anıyor

Okunma: 1505
FİLİSTİN 1 Ekim 2016 17:44
Videoyu Aç 1948 Yılında İşgal Edilen Topraklardaki Filistinliler İntifadayı Anıyor

On altı yıl önce (28 Eylül 2000) meydana gelen intifada, dönemin başbakanı Ariel Şaron’un büyük bir askeri güç ile birlikte Aksa’yı basmak istemesi üzerine başlamıştı.

1948 yılında işgal edilen Filistin topraklarındaki Filistinliler Ekim 2015’in başında başlayan Kudüs İntifadasıyla 28 Eylül 2000’de başlayan Aksa İntifadasının on altıncı yıldönümünü anıyor.

Arap Halkları Yüksek Komisyonu yaptığı açıklamada Halk Komisyonuyla işbirliğiyle Kudüs ve Aksa intifadalarını anmak üzere Sahnin şehrinde yapmayı düşündükleri etkinlik için hazırlıkları tamamladıklarını duyurdu .

Komisyonun verdiği bilgiye göre, bugün (01 Ekim Cumartesi) Sahnin şehrinde başlayacak etkinlikten önce şehitlerin mezarlarıyla şehitler adına yapılmış olan anıt ziyaret edilecek. Daha sonra En-Nasıra şehrine araç konvoyuyla geçecek olan Filistinliler burada da şehitleri ziyaret edilecek. Etkinlik şehitler anıtında yapılacak konuşmaların ardından son bulacak.

On altı yıl önce (28 Eylül 2000) meydana gelen intifada, dönemin başbakanı Ariel Şaron’un büyük bir askeri güç ile birlikte Aksa’yı basmak istemesi üzerine başlamıştı.

Aksa avlusunda dolaşan Şaron, Mescid-i Aksa'nın İsrail bölgesi olduğunu ve öyle kalmaya devam edeceğini belirterek Filistinlilerin duygularını rencide etmiş, Şaron’un Mescid-i Aksa'ya girişine ve işgal askerlerinin tutuma tepki gösteren Filistinli gençlerle işgal güçleri arasında çıkan çatışmada 7 direnişçi şehit oldu, 250 kişi ve 13 işgal askeri yaralandı.

Diğer taraftan işgal altındaki Filistin toprakları Ekim 2015 tarihinden beri yeni bir intifadaya tanıklık ediyor. Siyonist yerleşimcilerin işgal askerlerinin günü birlik Aksa’yı basıp cami cemaatine saldırmaları, Mescid-i Aksa'da ayin yapıp tahrik edici tutumlar sergilemeleri, işgal hükümetinin Aksa’yı zaman ve mekan olarak bölme yönündeki niyeti Filistinli gençlerin ellerine aldıkları taş, bıçak, buldukları araç ve silahlarla intifada başlatmalarına neden oldu.

Şimdiye kadar iki yüzden fazla gencin şehit olduğu ve on sekiz bin kişinin de yaralandığı intifada devam ediyor.
FİEM

Haber var islah eder, haber var ifsad eder