Video Foto Galeri Yazarlar
24.3.2018 - Cumartesi

21.08.2017 - Günün Ayet ve Hadisi

Okunma: 1099
AYET VE HADİS 21 Ağustos 2017 00:15
Videoyu Aç 21.08.2017 - Günün Ayet ve Hadisi
ALLAH Azze ve Celle şöyle buyuruyor; 
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم 
كَمَا أَخْرَجَكَ رَبُّكَ مِن بَيْتِكَ بِالْحَقِّ وَإِنَّ فَرِيقاً مِّنَ الْمُؤْمِنِينَ لَكَارِهُونَ
 
Rabbin seni evinden hak uğrunda (savaşa) çıkardığında mü'minlerden bir grup isteksizdi. (Enfal 5)
 
Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): 

-.......BizeYa'kûb, Amr'dan; o da Enes ibn Mâlik(R)'ten tahdîs etti ki, Peygamber (S), Ebû Talha'ya:
—  "Benim için oğlan çocuklarınızdan bir çocuk ta'yîn et de Hay-ber'e çıkıp varıncaya kadar bana hizmet etsin" buyurdu.
Bunun üzerine (üvey babam) Ebû Talha beni hayvanının arka­sına bindirerek çıkardı. Ben bulûğa yaklaşmış bir oğlan çocuğu hâ­linde idim. Artık ben konakladığı zaman Rasûlullah'a hizmet ediyor­dum ve O'ndan çok kerre şunları söylemekte olduğunu işitir durur­dum:
 ( Yâ Allah! Ben gamdan, hüzünden, acizlikten, tenbellikten, cimrilik­ten, korkaklıktan, borç ağırlığından ve adamların birbirini öldürme­lerinden Sana sığmıyorum)".
Sonra Hayber'e geldik. Allah O'na kaleyi açınca, kendisine Hu-yey ibn Ahtab'ın kızı Safiyye'nin güzelliği zikrolundu. Safiyye yeni gelin olduğu hâlde kocası öldürülmüştü. Rasûlullah, Safiyye'yi ken­disi için ayırdı. Ve Safiyye ile yola çıktı. Nihayet Seddu's-Sahbâ de­nilen yere ulaştık. Safiyye orada hayızdan temizlendi,, akabinde Ra­sûlullah onunla evlendi. Sonra küçük bir sofra içinde hurma, yağ ve keşten yapılan hays aşı yaptı. Bundan sonra Rasûlullah:
—  "Etrafındaki insanlara bildir (yemeğe gelsinler)" buyurdu. İşte bu, Rasûlullah'ın Safiyye üzerine yaptığı düğün aşı oldu. Son­ra Medine'ye doğru yola çıktık.
Enes dedi ki: Bu sırada ben Rasûlullah'ı gördüm ki, O, Safiy­ye'yi kendi arkasında bir abâ ile örtüyordu. Sonra Rasûlullah (S) kendi binek devesinin yanında oturuyor, kendi dizini koyuyor, Safiyye de kendi ayağını Rasûlullah'ın dizi üzerine koyarak deveye biniyordu.
Yürüdük. Nihayet Medine üzerine yükseldiğimizde Rasûlullah, Uhud'a baktı da:
—  "Bu, bizleri seven bir dağdır; biz de onu severiz" buyurdu. Sonra Medine'ye baktı da şöyle duâ etti:
—  "Yâ Allah! Ben Medine'nin iki kara taşlığı arasındaki saha­yı, İbrahim Peygamber'in Mekke'yi haram kıldığı gibi haram kılıyo­rum. Yâ Allah! Sen Medîneliler'e müdd ve sâ' ölçeklerinde bereket ver!
(Buhari)

Haber var islah eder, haber var ifsad eder