Video Foto Galeri Yazarlar
22.1.2020 - Çarşamba

Batı Şeria'da 3. intifada’ya doğru

FİLİSTİN 25 Şubat 2013 15:33
Batı Şeria'da 3. intifada’ya doğru
Filistinli bir tutuklunun İsrailliler tarafından sorgusu sırasında ölmesinin ardından başlayan protesto gösterilerinde şiddet giderek artıyor
Batı Şeria'da otomobil  lastiği yakıp taş atan Filistinlilere, İsrail askerleri  plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba ile karşılık verdi.  Çatışmalar,  cezaevlerinde tutuklu  3 bin Filistinli  bir günlük açlık grevi yaparken meydana geldi.
Protestolar, İsrailliler tarafından gözaltında tutulan Arafat Ceradat'ın ölümüyle başladı. Filistinli yetkililer, Caredat'ın işkenceye maruz kalmış olabileceğini öne sürerek uluslararası soruşturma talebinde bulundu.
Ölen mahkumun babası, oğlunun cesedini incelerken kafasında kan izleri gördüğünü öne sürdü. İsrail radyosuna konuşan baba, 30 yaşındaki oğlunun geçen hafta gözaltına alındığında gayet sağlıklı olduğunu belirterek, ölümden İsrailli güvenlik görevlilerini sorumlu tuttu.
İsrailli yetkililer ise, Ceradat'ın sorgulama sırasında herhangi bir şiddete maruz kalmadığını, ölüm nedeninin kalp krizi olduğunu öne sürüyor.
Taş atmadan, silahlı ve bombalı saldırıya kadar  çeşitli suçlardan yaklaşık 4 bin 500 Filistinli İsrail cezaevlerinde tutuluyor.
Tutukluların açlık grevi, hapishane sorununu Filistinlilerin bir numaralı gündemi haline getirdi. Tutukluların serbest burakılması için Batı Şeria'da başlayan protestolar, bir haftadır artarak sürüyor.
 3
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM