Video Foto Galeri Yazarlar
25.5.2019 - Cumartesi

28 Şubat mağdurları adalet bekliyor

Okunma: 901
DÜNYA 28 Eylül 2018 11:53
Videoyu Aç 28 Şubat mağdurları adalet bekliyor

28 Şubat post-modern darbe sürecinde mahkum edilen yüzlerce insan hala bürokratik engeller yüzünden hapiste hayatını devam ettiriyor

28 Şubat 1997'de gerçekleşen post-modern darbenin üzerinden geçen onca yıla rağmen cezaevinde tutulan mazlumlar cezaevinde adalet bekliyor.

28 Şubat ve FETÖ Yargısı Mağduru Aileleri İnisiyatifi Sözcüsü Hüseyin Olam, Yusufilerin Hazreti Yusuf gibi kumpaslar sonucu cezaevlerine konduğunu belirtti.

İslami hassasiyetlerinden dolayı, İslam'ın izzetini korumak ve savunmak adına zulme sessiz kalmadıkları için zindanlara konulan Yusufilerin mağduriyeti sürüyor. 28 Şubat ve FETÖ Yargısı Mağduru Aileleri İnisiyatifi Sözcüsü Hüseyin Olam, Yusufilerin Hazreti Yusuf gibi kumpaslar sonucu cezaevlerine konduğunu belirtti.

İslami hassasiyetlerinden dolayı yaklaşık 25 yıldır cezaevinde bulunan Mehmet ve Sadun Çiğdem'in pankreas kanseri olan annesi Şamsa Çiğdem, durumunun ağırlaşması nedeniyle Diyarbakır'da özel bir hastaneye kaldırıldı. Tedavisine yoğun bakım ünitesinde devam eden acılı annenin son isteği, yıllardır haksız yere cezaevinde yatan oğullarını görebilmek.

Mahkûmların, annelerini görebilmeleri için aile, Siverek Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulundu ancak başsavcılık bu talebi reddetti. Savcılığın kararına tepki gösteren Şamsa Çiğdem'in yakınları, yasal yollarla güvence altına alınan haklarının verilmesini istediler. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan 28 Şubat ve FETÖ Yargısı Mağduru Aileleri İnisiyatifi Genel Koordinatörü Mirhan Özbekli, bu mahkûmların annelerini görmelerinin yasal bir hak olduğunu söyledi.

Özellikle bir kısım savcılıkların, önlerine gelen talebi çok sağlıklı değerlendirmeden üstünkörü bir şekilde reddettiklerini anlatan Özbekli, şunları söyledi: "Adalet Bakanlığından biri çıkıp bu konuda bir açıklama yaparsa bence savcıları da bu konuda rahatlatır, yaşanan sıkıntıların önüne geçebilir. Tabi, bir kısım emniyet müdürleri de bu konuda sorun çıkarıyor. Yasal düzenleme şu: Savcı, hastanın olduğu ya da taziyenin olduğu yerdeki ilgili emniyet teşkilatına yazı yazar. 'Siz bunların güvenliğini sağlayabilir misiniz?' der. Emniyet de bu şahısların güvenliklerini sağlayabileceğini belirttiğinde bu sorun çözülmüş olur. Gördüğüm kadarıyla emniyet bu konuda daha insaflı davranıyor. Kimi zaman olumlu yönde rapor yazıyor ama savcılıklar nedense ya bilgi yetersizliğinden ya pratik yetersizliğinden ya da gerçekten kasıt olduğundan dolayı izin vermiyorlar. İnsani olarak olaya bakalım. 20 yıldır annenizi, babanızı ya da kardeşinizi rahat bir ortamda görmemişsiniz ve bunlar ölüme çok yakındır. Tutuklu veya hükümlülerin bunlarla görüşmeleri ya da en azından konuşamıyorsa bile görmeleri insani açıdan gerekliliktir. Yetkililerin bu konuda duyarlı davranmaları gerekiyor."

STK'LAR 28 ŞUBAT MAĞDURLARI İÇİN TOPLANIYOR

MHP'nin, Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinin Şartlı İndirimi ile Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi TBMM Başkanlığına sunmasının ardından bazı STK'lar halihazırda cezaevinde bulunan 28 Şubat ve FETÖ yargısı mağdurlarına destek amacıyla Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yapacağı öğrenildi. Cezaevlerinde yaklaşık 600 kişi 28 Şubat tutuklusu olarak bulunuyor.

Kaynak : Dünya Bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder