Video Foto Galeri Yazarlar
17.2.2019 - Pazar

28 ŞUBAT MAHPUSLARI KURBAN BAYRAMINI AİLELERİYLE GEÇİRSİN!

Okunma: 1542
GÜNDEM 28 Haziran 2018 17:30
Videoyu Aç 28 ŞUBAT MAHPUSLARI KURBAN BAYRAMINI AİLELERİYLE GEÇİRSİN!

Mazlum-DER Çağlayan adliyesi önünde 28 Şubat basın açıklaması gerçekleştirdi.

NisaButikAdana

MAZLUMDER, tüm şubeleriyle eşzamanlı olarak her ayın 28'inde gerçekleştirdiği 28 Şubat basın açıklamalarına devam ediyor. Bu ayki basın açıklaması, “28 Şubat Mahpusları Kurban Bayramını Aileleriyle Geçirsin” konseptiyle yapıldı.

MAZLUMDER Genel Merkez ve MAZLUMDER İstanbul Şubesi üyeleriyle, açıklamaya destek veren Köklü Değişim Dergisi,Mustazaflar Cemiyeti, Asder, İstikamet Vakfı ve Yeryüzü İyilik Hareketi'nin buluşma yeri Çağlayan Adliyesi önüydü.

MAZLUMDER Genel Başkanı Ramazan BEYHAN’ın açış konuşmasınının ardından basın açıklaması metni okundu.

Basın açıklamasını Avukat Ömer Faruk KARATAŞ okudu.

Ardından mağdur yakınları adına Cemal ÇINAR bir konuşma yaptı.

Daha sonra mikrofona Köklü Değişim Genel Koordinatörü Mahmut KAR geldi. Kar yaptığı konuşmasında; 28 Şubat sürecinin hâlâ devam ettiğini, içerideki kardeşlerimizin çıkmasını beklediğimiz bir süreçte Hizb-ut Tahrirli 105 kişi hakkında verilen 660 yıllık ceza içeren onlarca dosyanın Yargıtay’ca peş peşe onanmak suretiyle Hizb-ut Tahrirli Müslümanların da bugün cezaevlerine gönderildiğini ifade etti.  

MAZLUMDER Basın Açıklaması Metni:

Türkiye siyasi tarihi açısından yeni bir döneme girdiğimiz bu günlerde, eski dönemin en önemli sorun alanlarından birisi olan ve etkisi birçok açıdan halen devam eden yargı sorunu ile yargı sorunundan kaynaklanan mağduriyetleri yani yargı zulmünü dile getirmek olmazsa olmaz bir sorumluluğumuzdur.

Kişilere karşı işlenen adli suçların af bağlamında tekrar gündeme getirildiği bu günlerde, 28 Şubat’ın brifingli yargısının ve bu yargının tahkim ettiği zemine basarak büyüyen paralel yargının hukuksuz kararları ile devlete karşı suç işlediği iddiası ile 20 yılı aşkın sürelerdir cezaevlerinde tutulan 28 Şubat Mahpuslarını gündem etmemek olmazdı.

Üzerinden geçen 21 yıla rağmen 28 Şubat’ın çaldığı hayatların hesabının sorulmamış olduğunu, 20 yılı aşan sürelerle cezaevlerinde tutulan 600’e yakın mahpus ve bu mahpusların aileleri için darbenin devam ettiğini unutturmak olmazdı.

Beraat etmesi gerekirken bir torba dosyaya dahil edilen; en ağır yorumda bile “adli nitelikli süreli hapis” cezası alması gerekirken “siyasi nitelikli müebbet hapis” cezası verilen; oynanmış dijital kayıtlarla cezalandırılan; avukatsız ve işkenceli sorgulamalarda imzalatılan sahte ifade tutanaklarına dayanılarak gençlikleri ellerinden alınan; toplumsal zemin oluşturmak adına ev ya da işyerlerine yerleştirilen sahte delillere dayanarak aşağılık iftiralarla suçluymuş gibi medyanın önüne atılan 28 Şubat Mahpuslarına Özgürlük talebiyle bir kez daha buradayız.

Cumhurbaşkanı’nın defalarca dillendirdiği, TBMM’de de defalarca gündeme gelen bu hukuksuzluğun yeni dönemde ertelenmeden ilk iş olarak çözülmesini ve 28 Şubat mahpsularının Kurban Bayramını aileleriyle birlikte geçirmelerini bekliyoruz.

Kendilerini tutuklayanlar tutuklu hale geldiği halde af talebinde bulunmayan, vakur ve onurlu bir duruşla haklarını arayan bu insanların ve bu insanların ailelerinin hak taleplerine kulak vermek ve gereğini yerine getirmek, açıktır ki başta Yargı, iktidar ve TBMM olmak üzere herkesin üzerine düşen önemli bir görevdir.

MAZLUMDER olarak,

- Brifingli yargılamaların kötü mirasını devralan mevcut mahkemeleri, iş yoğunluğu bahanesini bir tarafa atarak, gerekirse gecelerini gündüzlerine katarak bu sorunu çözmeye davet ediyoruz.

- 28 Şubat sürecindeki siyasi yargı kararlarının iptal edilerek 28 Şubat’ın brifingli-siyasi yargılamalarının yok sayılmasını talep ediyoruz.

- 28 Şubat mahpuslarının hiçbir bahane ya da erteleme olmaksızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Kamuoyuna saygıyla sunulur.

MAZLUMDER


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana