Video Foto Galeri Yazarlar
15.10.2019 - Salı

300'den Fazla Göçmenle Denizde Bırakılan Gemiyi İspanya Kabul Etti

Okunma: 703
DÜNYA 23 Aralık 2018 19:25
Videoyu Aç 300'den Fazla Göçmenle Denizde Bırakılan Gemiyi İspanya Kabul Etti

Malta ve İtalya'nın liman açmayı reddetmesi üzerine 300'den fazla göçmenle Akdeniz'de bekletilen yardım gemisi Open Arms'ı İspanya kabul etti.

KahveKitap

İspanyol sivil toplum kuruluşu Open Arms'ın gemisi, önceki Libya açıklarında 3 ayrı göçmen teknesinden 300'den fazla kişiyi kurtarmıştı. Geminin en yakın güvenli limanlar olan Malta ve İtalya'ya yanaşmasına bu iki ülkenin yönetimleri izin vermemiş, yalnızca yeni doğmuş bir bebek ile annesi Malta tarafında bir helikopterle alınarak karaya çıkarılmıştı.

İtalyan basınındaki haberlere göre, denizde mahsur kalan göçmenleri kabul edecek bir liman arayışında Fransa, Yunanistan ve Tunus ile yapılan görüşmeler de sonuçsuz kalınca sonunda İspanya hükümeti geminin Algeciras limanına yanaşmasına onay verdi.

Yolculuk günler sürecek

Geminin, Akdeniz'in en batı limanlarından biri olan Algeciras'a ulaşmasının 5-6 gün sürmesi öngörülüyor. Gemiyi işleten İspanyol yardım kuruluşu Proactiva Open Arms dün sosyal medyada paylaştığı bir mesajında "311 kişi 24 saattir gemide. Hava çok soğuk. Yalnızca 2 tuvalet var. Deniz hareketlenmeye başlarsa güverte su alacak. İlaç, battaniye eksiği var. 2-3 gün yetecek gıda var. Denizde geçirilecek her dakika zorluk demek. Noel'deyiz" ifadelerini kullandı.

Open Arms gemisine, İspanya'ya kadarki yolculuğu için başka bir tekneyle ek gıda, battaniye ve ilaç nakledilecek.

 

Kaynak : BBC
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder