Video Foto Galeri Yazarlar
14.10.2019 - Pazartesi

Esed Neden Harasta'da Kimyasal Silah Kullandı?

Okunma: 433
27 Mayıs 2013 12:24
KahveKitap
Esed Neden Harasta'da Kimyasal Silah Kullandı?
Suriye'de devam eden 2 yılı aşkın savaş süresince Beşar Esed'in yasa dışı olarak kullanmadığı silah yok denilecek kadar az duruma düştü.
Son zamanlarda ise en çok kullanmakta olduğu bir silahta kimyasal silah olduğu kanıtlanmış durumda. Kimyasal silahı son kullandığı yer ise dün Şam kırsalında bulunan Harasta bölgesi oldu.
Kimyasal silahı kullandığı bölge sivil halktan oluşmaktaydı.
Beşar Esed neden kimyasal silah kullandı?
Geçen günler içerisinde Özgür Suriye Ordusu Harasta'daki Esed askerlerinin askeri güvenlik noktalarını temizleyip hakimiyeti kendi ellerine almışlardı. Özgür Suriye Ordusu ile Esed askerleri arasında yaşanan yoğun çatışmalar sonrası Esed askerleri yenik düşerek 5 Tank, 3 BMB zırhlı araç 2 Kışla ve 40 askerden daha fazla kayıp vererek hezimete uğramışlardı. Çaresiz durumda kalmaları üzerine Esed askerleri her zamanki gibi sivil kesime yönelmekte. Özgür Ordunun dikkatini dağıtma çabası içerisinde olan Esed askerleri kimyasal silah kullanmaya başvurarak sivil bölgeleri bombaladı. Çok sayıda sivil yaralılar düştü. Bölgeye yakın bulunan doktorlar ise yardıma koşarak ellerinden geleni yaptılar fakat tıbbi malzeme eksikliği dolayısı ile kayıplar her dakika geçerek artmakta. Çoğu kişi zehirlenerek hayatını kaybetti.
Kaynak: Suriye Haber Ajansı
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder