Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

4 Müslüman Uygur Katledildi

Okunma: 4570
DOĞU TÜRKİSTAN 24 Ocak 2017 10:26
Videoyu Aç 4 Müslüman Uygur Katledildi

Çin’in işgalcı altındaki Doğu Türkistan’da akıl almaz baskı, zulüm, asimilasyon ve soykırım uygulamaları artarak devam ediyor. Çin işgal yönetimi Hoten’in Guma ilçesinde 4 Müslüman Uygur gencini yargısız infaz ile vurarak katlettiği açıklandı.

Özgür Asya radyosunun 08 Ocak 2017 tarihli Çin medyasında yayınlanan bir haber ile bölgeden telefonla aldığı bilgilere dayarak verdiği habere göre katliamın 22 Nisan 2015’te Hoten’in Guma ilçesinde Çin işgal Polislerine karşı düzenlenen  ve yeni ortaya çıkan bir şiddet olayının  failleri olduğu  ve  öldürülenlerin arananlar arasında bulunduğu  belirtildi.

Çin işgal güçlerince gerçekleştirilen bu katliam nerede, hangi tarihte  ve niçin yapıldığı hakkında her hangi bilgi bulunmuyor. Yaklaşık İki yıl önce  meydana gelen bir olayın 3 Uygur’un yargısız infazla katledilmesinin ardındarn dillendirilmiş olması bu konudaki şüpheleri arttırıyor.

Diğer yandan  adı geçen radyonunu muhabirlerinin Guma ilçesindeki araştırmaları sonucu ulaştıkları bilgiye göre  bu ilçe’nin Köktirek Töbenkumkent (Aşağı Kumkent) kenti’nde de  22 Nisan 2015 olayı failleri olduğundan şüphelenilen bir Uygur Türkü’nün daha Çin işgal güçlerince katledilmesi ile Hoten’de son bir ay içerisinde İşgalcılarca öldürülenlerin sayısı 4 kişi olarak kayıtlara geçiyor.

Çin’in resmi yayın organı Xinjiang gazetesinin 28 Aralık 2016 tarihli sayısında  Guma Ceza Mahkemesi’nin  görevlerinde yeterli özeni göstermedikleri için ÇKP mahalli genel sekreteri Yang Cing Fing ile genel Sekreter yardımcısı Erkin Mahmut ve Ruzi Mehmet Mahmut’u“ görevlerini kötüye kullanmak ve suçluları korumak”  suçları ile görevlerine son verdiği bildirildi.

yeniakit

 


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |