Video Foto Galeri Yazarlar
23.1.2019 - Çarşamba

80 Milyonluk Ülke'de Kredi Kartı Sayısı 62 Milyona Ulaştı, Faize bulaşan sayısıda...

Okunma: 3814
ÖZEL HABER 22 Aralık 2017 12:25
Videoyu Aç 80 Milyonluk Ülke'de Kredi Kartı Sayısı 62 Milyona Ulaştı, Faize bulaşan sayısıda...

Kendisine Müslümanım! diyen yaklaşık 80 milyon kişi'nin kaçında kredi kartı var? kaçı borçlu? ne kadarı faizde? İslamiyet bu duruma ne diyor...

NisaButikAdana

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2017 yılının kasım ayı verilerini açıkladı. BKM’nin açıkladığı verilere göre kasım ayı sonunda Türkiye’de 62,2 milyon adet kredi kartı ve 130 milyon adet banka kartı kullanılıyor. 2016 yılının kasım ayı ile kıyaslandığında kredi kartı sayısında yüzde 6 artış yaşanırken, banka kartı sayısında ise yüzde 12’lik artış görülüyor.

Kart Sayıları (Milyon Adet) Gelişimi

Kart Sayıları
(Milyon Adet)
2016 Kasım 2017 Kasım Değişim
Banka Kartı 115,9 130 %12
Kredi Kartı 58,5 62,2 %6
Toplam 174,4 192,2 %10
 
 

Sürekli olarak almaya ve harcamaya yönelik teşvikler, alım gücünün ve yaşam şartlarının düşük olmasıyla beraber Kredi kartı kullanım oranını yükselttiği gibi borçlu sayısınıda her geçen gün yükseltiyor.

Televizyonlarda, sokaklarda ve günlük yaşam alanlarının tamamında devlet eliyle bankaların desteklendiği faiz sisteminin gelişmesi sonucu birçok aile bankaların kurduğu tuzaklara kolayca düşebiliyor. Kredi Kartlarına yapılan kampanyalar sürekli tüketimi desteklerken 62 milyon kredi kartının neredeyse yarısı kartlara düzenli ödeme yapamayarak İslam'ın savaş açtığı faiz sistemine bulaşıyor yada bulaşmak durumuyla karşı karşıya kalıyor.

Güncel BTK verilerine göre Türkiye'deki yaklaşık olarak yaşayan 80 milyon kişinin, 32 milyon 29 bin kişisi bankalara borçlu olarak yaşıyor.


Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin 2017 Mayıs ayı raporuna göre bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı geçen yılın ilk beş ayına göre bu yıl ilk beş ayda yüzde 2 arttı, 618 bin kişi oldu.

Türkiyede kendisine Müslümanım diyen! 80 milyonluk ülke'nin neredeyse yarısı ya kredi, ya kredi kartı yada bankaların farklı isimler altında kurduğu tuzaklara düşüyor yada düşmeyi peşinen kabul ediyor.

Türkiye'de Diyanet İşleri Başkanlığının her yıl açıklanan faiz gelirleride yayınlandığında aslında toplumun İslam'ın önem verdiği değer ve ahlaklardan neden bu kadar uzak kaldığı gayet net olarak anlaşılıyor.


Diyanet işleri başkanlığının Faiz gelirleri 2017 yılında yükselerek 255 bin 881 lira olmuştu. (Kaynak:Sayıştay raporu ) (İLGİLİ HABER)

DİYANET İŞLERİ MEALİNDEN BAKARA 278-279 AYETLER

 - Diyanet İşleri: Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve eğer gerçekten iman etmiş kimselerseniz, faizden geriye kalanı bırakın.

 - Diyanet İşleri: Eğer böyle yapmazsanız, Allah ve Resûlüyle savaşa girdiğinizi bilin. Eğer tövbe edecek olursanız, anaparalarınız sizindir. Böylece siz ne başkalarına haksızlık etmiş olursunuz, ne de başkaları size haksızlık etmiş olur.

Alimler bu ayeti tefsir ederken şu inceliğe deyinmektedir; ''Savaş tek taraflı olmaz, kim Allah ve Resulüne savaş açmışsa, bilsinlerki Allah ve Resulüde onlara savaş açmıştır.''

Apaçık nas'lar bulunurken halen daha çoğunluğunun kendisini Müslüman! gördüğü bir ülkede bu veriler çıkıyor, ve bu ayetler kendisine Müslüman! diyen kişileri tehdit etmiyorsa, bu ülkede İslamiyetin ne kadar anlaşıldığı bir merak konusu olmuş, netliğe kavuşmuştur.
.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana