Video Foto Galeri Yazarlar
18.7.2018 - Çarşamba

Hikmet SEVER

28 Şubat mağdurları tekrar mı unutuldu?

Her kesimin istediği karşılanırken, 28 Şubat mağdurları tekrar mı unutuldu?

25 Haziran 2018 17:26
A
a

Türkiyede gündem geçtiğimiz gün içerisinde yer alan seçimler olurken, bugün Başbakan Yardımcısı Bozdağ yaptığı açıklama ile bedelli askerlik ve OHAL hakkında açıklamalarda bulundu.

Bedelli askerlikle alakalı yaklaşık bir tarih veren Bozdağ, Ohal'in ne zaman kalkabileceğini de açıkladı. Bekir Bozdağ'ın açıklamalarında 28 Şubat mağduru kişilerin aileleride bir açıklama beklerken, konuya dahi girilmemesi ailelerin tepkisine sebep oldu.

Halbuki son sekiz aylık dönemde 28 Şubat mağduriyetleri, Ohal'dende Bedelli askerliktende daha fazla gündem edildi bu ülkede. Hapishanelerin önlerinde haftalarca basın açıklaması yapan derneklerden vakıflara kadar, Twitter'de aylarca mağduriyetleri gündeme getiren 28 Şubat mağduru kişilerin yakınlarından tutun, sağır sultana kadar herkes duydu bu mazlumların sesini... sesi olanları...

Gidipte sorsanız bu kişileri mağdur eden darbeci zihniyette olanlara; onlar bile bu kadarıda fazla! diye düşünüyorlardır. Her vicdan sahibi kişinin yapması gerekeni yapmalı bu saatten sonra hükümet kanadı. Bu mağduriyetlerin 16 yılı nasıl mevcut hükümet AKP zamanında geçmiş ise çözümüde önümüzdeki süreçte kendileri koymalı artık ortaya. Ve en önemlisi bugün bu mazlum ve mağdur kişileri serbest bırakıyoruz dediğinde hükümet, karşılarında buna tepki verecek tek bir kişi olmayacağını kendileri bilmekte! O halde bu adımı atmaktan neden geri duruyorlar? Neden hiçbir suçu bulunmayan yüzlerce kişinin zindanlarda erimesine sessiz kalıyorlar?

Dönem, dönem gündem edilen 28 Şubat mağduriyetlerinin arkasından sürekli hızlı bir şekilde değişen Türkiye gündemi bu sefer'de asıl gündem edilmesi gereken kişileri haykıracakmı medya'da?

Bekliyoruzki bu ülkede vicdan sahibi yetkili kişilerin şu açıklamayı yapmasına ''Biz elimizi vicdanımıza koyduk ve bu kişilerin artık zamanı gelmiş ve geçmiştir ve serbest bırakılmıştır'' diyeceği günleri. 

Çok zor bişi değil! Bedelliyi bir günde taslak olarak hazırlayan hükümet bir gece'de yüzlerce mağdur ailenin sabah kahvaltılarını eşleriyle, çocuklarıyla ya da babalarıyla yapacağı bir güne imza atması...

Haber var islah eder, haber var ifsad eder